Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Toplu Sözleşme Enerji Çalışanlarına Ne Getirdi?
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Toplu Sözleşme Enerji Çalışanlarına Ne Getirdi?

Toplu Sözleşme Enerji Çalışanlarına Ne Getirdi?
3.Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri mutabakatla sonuçlandı.
28.08.2015 / 00:30

Enerjimagazin-3 Ağustos’ta başlayan 2016-2017 toplu sözleşme görüşmeleri kamu personelinin geneline ve enerji, sanayi ve madencilik hizmet koluna ilişkin konularda uzlaşma sağlanarak mutabakatla sonuçlandı.


Buna göre kamu personelinin geneline yönelik olarak; 2016 yılının ilk 6 ayında % 6, ikinci 6 ayında % 5 olmak üzere toplamda yıllık kümülatif olarak %11,3 artış yapılmasına, 2017 yılı için ise ilk 6 ayında % 3, ikinci 6 ayında % 4 olmak üzere toplamda yıllık kümülatif olarak %7,1 oranında artış yapılmasına, enflasyon oranları maaş zam oranlarını aşması halinde enflasyon farkının ücretlere yansıtılması kararlaştırıldı.


Peki,Enerji, Sanayi ve Madencilik Hizmet Kolunda çalışan kamu görevlileri ne gibi kazanımlar elde ettiler?


Enerji Bir-Sen’den yapılan açıklamaya göre, 2016-2017 hizmet kolu toplu sözleşmesi ile enerji, sanayi ve madencilik kolunda  çalışan 38 bin kamu görevlisi  için yeni kazanımlar elde edildi. Yapılan sözleşme ile fazla çalışma ücretinden, kampanya primine, yüksek gerilim tazminatından, maden kanununa göre kamuda ihtisaslaşmış kuruluşlarda çalışan personelin harcırahlarının artırılması  gibi birçok yeni kazanım elde edildi. Önceki, toplu sözleşmelerde elde edilen kazanımlarda uygulanmaya devam edecek.


2005 yılından sonra göreve başlayan personele 1 derece verilmesi, KİT'lerde çalışan personelin yıllık izinlerinin ertesi yıla devri, Kamuda çalışan şefler, Koruma Güvenlik Personeli ve Sivil Savunma Uzmanlarına iyileştirme sağlandı. 4/C’li personelin kadroya geçirilmesi konusunda ortak çalışma yapılması, ek ödemelerden istifade edememeleri nedeniyle mağdur olan 4/C’li personele, 150 TL ek ödeme ödenmesi konusunda anlaşmaya varıldı. Ayrıca  KİT'lerde çalışan teknik personele de  arazi tazminatı ödenecek.


Enerji Bir-Sen’in, Enerji, Sanayi ve Madencilik Hizmet Kolu İçin elde Ettiği Kazanımlar


1- Hizmet kolumuzda çalışan personele verilen koruyucu gıda yardımı artırıldı.


2-Hizmet kolumuzda çalışan personele verilen koruyucu giyim yardımının devamı sağlandı.


3-Hizmet kolundaki  kurum ve kuruluşlarda çalışan kamu görevlilerinin çocukları da diğer statülerdeki personelin çocuklarının ücretsiz olarak yararlandığı okul servislerinden aynı şekilde ücretsiz olarak yararlandırılılması sağlandı.


4-Hizmet kolumuzda çalışan personelin çocuklarına okula gidiş gelişleri için ücretsiz okul servisi sağlandı. Okul servisi sağlanamayan durumlarda, ücret ödenecek.


5- Hizmet kolumuzdaki baraj, termik santrali, fabrika ve trafo merkezi v.b çalışan personele sosyal servis hizmeti sağlandı.


6-MTA’daki tüm kamplarda çalışan personele,3 öğün ücretsiz yemek verilmesi  sağlandı.


7- Yük Tevzi Müdürlüklerinde vardiyalı çalışan personele ilave 120 TL ücret ödenmesi sağlandı.


8-Hizmet kolumuzda vardiyalı çalışan personele vardiya servisi sağlandı. Servisin sağlanamadığı durumlar için, toplu taşıma kartı veya nakit ücret ödenmesi sağlandı.


9-TKİ ve Eti Maden işletmelerinde çalışan personelin, işi gidiş- gelişlerindeki sorunların çözüme kavuşturuldu.


10- DSİ’ye bağlı 16. ve 26. Bölgelerdeki projelerde çalışan personele fazla çalışma ücreti sağlandı.   


11- EÜAŞ’a bağlı İşletmelerde çalışan personele fazla çalışma ücreti sağlandı.


12- TEİAŞ, EÜAŞ ve TEDAŞ’a bağlı işletmelerde yüksek gerilim altında fiilen çalışan kamu görevlilerine her bir gün için 15 TL ilave ödeme sağlandı.


13- ÇAYKUR’da kampanya döneminde görev yapan personele yılda 3 ayı geçmemek üzere ayda 70 TL toplamda 210 TL ödeme sağlandı.


14-Maden Kanununda, İhtisaslaşmış Devlet Kuruluşlarına görev yapan personelin harcırahları iki katına çıkarıldı.


14-TEİAŞ’ ta çalışan canlı bakım personeline ilave ödeme sağlandı.


15-TEİAŞ helikopterli bakımda görev yapan personele uçuş tazminatı sağlandı.Bu haber toplam 6344 defa okundu
YORUMLAR
nirvana: 
"taşeron"
teiaş'ta taşeron çalışan yine adam yerine bile konmamış
23.08.2015 / 19:38


YAZARLAR