Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Afşin Elbistan’da Hasarlı Üniteler Üretime Hazırlanıyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Afşin Elbistan’da Hasarlı Üniteler Üretime Hazırlanıyor

Afşin Elbistan’da Hasarlı Üniteler Üretime Hazırlanıyor
Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nde 3. ünitenin kısa süre içerisinde elektrik üretimine hazır hale getirileceği ifade edildi.
07.09.2015 / 23:57

Enerjimagazin- Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nde 8 Ekim 2012’de santralin 3. ünitesine ait türbinin devre dışı kalması sonucu oluşan türbin ve Jeneratör arızası ile 17 Şubat 2013’de çıkan yangın nedeniyle elektrik üretimi yapılamayan 2. ünitede onarım çalışmaları sürüyor.

Türkiye’nin elektrik üretiminde en yüksek kapasiteli termik santraller arasında yer alan Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nde 8 Ekim 2012 tarihinde santralin 3. ünitesine ait türbinin devre dışı kalması nedeniyle türbin ve jeneratörde arıza meydana gelmişti. 3. ünitedeki hasarlı kısımların onarımı büyük oranda tamamlanırken, ünitede son çalışmaların yapıldığı belirtildi. 3. ünitenin kısa süre içerisinde elektrik üretimine hazır hale getirileceği ifade edildi.

Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nin 2. ünite kazanının 50 nolu toz kömür filtresinde 17 Şubat 2013 günü çıkan ve maddi hasara neden olan yangın hasarının giderilmesi ve ünitenin tekrar elektrik üretimine hazırlanması amacıyla yapılan ihale de sonuçlanmış, 2015 Şubat ayı içerisinde ihaleyi kazanan firma ile sözleşme imzalanmıştı. İlgili firma santralde demontaj işlemlerini tamamlarken, demontajın ardından montaj çalışmalarına başlandı. Sözleşme gereği 5 Ekim 2016 tarihine kadar süre tanınan firma, santralin 2. ünitesini anahtar teslimi olarak elektrik üretimine hazır hale getirecek.

Afşin-Elbistan B Termik Santrali İşletme Müdürü Mustafa Has, santralin arızalı durumda olan 2. ve 3. ünitesindeki onarım çalışmalarının sürdüğünü ifade ederek, “Santralimizin 3. ünitesinde meydana gelen türbin arızası ve 2. ünitede oluşan yangın nedeniyle EÜAŞ tarafından yapılan ihaleler sonucunda firmalar çalışmalarını sürdürüyor. 3. ünitedeki çalışmalar sona ermek üzere. Kısa bir süre içerisinde ünitemiz elektrik üretimine hazır hale gelecek. Diğer yandan 2. ünitede ise demontaj çalışmaları tamamlandı, şimdi ise montaj işlemlerine başlandı. İhale şartnamesi gereğinde firmaya Ekim 2016 tarihine kadar süre tanındı ancak çalışmaların daha erken biteceğini tahmin ediyoruz. Bizde işletme müdürlüğü olarak oluşturduğumuz teknik ekiple birlikte yapılan çalışmaların her aşamasını titizlikle inceliyor, gerekli gördüğümüz durumlarda uyarılarımızı yapıyoruz. Bu işlemler tamamlandığında santralimiz 4 ünite ile birlikte emre amade olacaktır” dedi. Milliyet

Bu haber toplam 1522 defa okundu


YAZARLAR