Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Doğu Akdeniz'de Enerji Düğümü
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Doğu Akdeniz'de Enerji Düğümü

Doğu Akdeniz'de Enerji Düğümü
İsrail’in Lübnan’ı karasularına yakın Tamar ve Leviathan doğalgaz yataklarından elektrik santrallerine doğalgaz taşıyacak boru hattı cumartesi günü faaliyete geçti.
07.04.2013 / 10:44

İsrail’in Lübnan’ı karasularına yakın Tamar ve Leviathan doğalgaz yataklarından elektrik santrallerine doğalgaz taşıyacak boru hattı cumartesi günü faaliyete geçti.


İsrail’de yayımlanan Haaretz gazetesi doğalgaz keşfinin tek etkisinin temiz enerji ve ekonomi alanlarında yaşanmayacağına dikkat çekerek ‘doğalgazın siyasi bir araç’ olarak oynadığı role dikkat çekti.

“Bir gecede İsrail, Ortadoğu’daki ittifakların haritasını şekillendirme fırsatını elde etti” değerlendirmesini yapan Haaretz, ‘Suriye’de Esad rejimini desteklemeye devam eden Rusya’nın Gazprom’unun oluştuğu tekele karşı Türkiye’nin İsrail’in enerji kaynaklarını kullanabileceğini’ öne sürdü.


5.6 milyar dolar kaybetti

Mısır gazına bağımlı Ürdün’ün son iki yılda gaz akışının aralıklarla kesintiye uğraması nedeniyle 5.6 milyar dolar kaybettiği belirtilirken Filistin Yönetimi’nin de Tamar’dan gelecek doğalgazla Cenin’de bir enerji istasyonu kurma çalışmalarına girdiği vurgulandı.

İngiltere’de yayımlanan The Independent gazetesi ise Kıbrıs adasının güneyindeki Afrodit doğalgaz yataklarındaki gazı nakletmeenin en ucuz yolunun Türkiye’den geçtiğini açıkladı. Gazetenin haberine göre mevcut piyasa şartlarında 80 milyar dolar gelir getirebilecek 200 milyar metreküp gaz AB ülkelerinin yıllık ihtiyacının yüzde 40’ını karşılayabilecek. Fakat boru hattının Avrupa’ya kadar inşa edilmesi 40 milyar dolar tutarken, Türkiye’ye inşa edilecek bir boru hattının maliyeti sadece 15 milyar dolar olacak.


Birlikte iş yapılabilir

Independent, Güney Kıbrıs’taki ekonomik krizin derinliğini ve Rum Yönetimi’nin taze lideri Nikos Anastasiadis’in 2004’te Annan Planı’na “Evet” dediğini hatırlatarak “Türkiye, İsrail’le kavga ederken bir yandan iş yapabileceğini gösterdi. Garip şeyler kazalardan doğabilir. Türkiye ve Güney Kıbrıs bir araya gelebilir” yorumunu yaptı.
Akdeniz’in Zenginliği Paylaşılamıyor


Ortadoğu’nun jeopolitik dengeleri Doğu Akdeniz’in deniz yatağındaki doğalgaz yataklarının keşfedilmesiyle değişiyor. Uluslararası İlişkiler alanının referans yayınlarından Foreign Affairs’e konuyu yazan Harvard Üniversitesi’nden Yuri M. Zhukov “Akdeniz bir kıvılcımla parlayabilecek bir alana dönüşüyor” değerlendirmesini yaptı. Zhukov, Kıbrıs, Türkiye, Mısır, İsrail, Lübnan ve Suriye açıklarında henüz keşfedilmemiş milyonlarca metreküplük doğalgaz yataklarının soruna yol açabileceğinin altını çizdi. “İsrail ve Güney Kıbrıs arasındaki doğalgaz yakınlaşmasının Kuzey Kıbrıs, Türkiye ve Lübnan endişeyle seyrediyor” diyen Zhukov bölgenin Suriye’de iç savaş, Filistin sorunu ve Kıbrıs’ın bölünmüşlüğüyle kaynarken güveni ve istikrarı ancak ABD’nin sağlayabileceğini iddia etti.


 


Milliyet / Dış Haberler

Bu haber toplam 2396 defa okundu


YAZARLAR