Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - EPDK 2016 YEKDEM Başvuruları Duyurusunu Yayımladı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

EPDK 2016 YEKDEM Başvuruları Duyurusunu Yayımladı

EPDK 2016 YEKDEM Başvuruları Duyurusunu Yayımladı
EPDK tarafından 2016 YEKDEM duyurusu yapıldı
14.09.2015 / 14:33

Enerjimagazin-Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Tarafından 2016 Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) başvuruları hakkında duyuru yayınlandı. Duyuruya göre son başvuru tarihi her yıl olduğu gibi 31 Ekim olarak belirlendi.

EPDK tarafından yayınlanan duyuruda, "5346 sayılı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun (YEK Kanunu) gereğince hazırlanan Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Belgelendirilmesi ve Desteklenmesine İlişkin Yönetmelik (YEKDEM Yönetmeliği) 01/10/2013 tarihli ve 28872 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir." denildi. 

YEKDEM Yönetmeliğinin 5 inci maddesi YEK Destekleme Mekanizmasına yapılacak başvuruları düzenlemektedir.

YEKDEM Yönetmeliğinin 5 inci ve devamı maddeleri uyarınca 2016 yılında YEK destekleme mekanizmasından yararlanmak isteyen üretim lisansı sahibi tüzel kişilerin en geç 31 Ekim 2015 tarihi mesai saati sonuna kadar Kurumumuza başvurmaları gerekmektedir. 31 Ekim 2015 tarihi itibariyle Kuruma ulaşmamış evrak dikkate alınmayacak olup postaya verilme tarihi ve oluşabilecek gecikmelerin dikkate alınmayacağı hususlarına önem verilmelidir.

Başvuru yapmak isteyen üretim lisansı sahibi tüzel kişilerin; YEKDEM Yönetmeliğinin;

Ek-1 Başvuru Dilekçesini,

7 nci maddesi uyarınca alınan 03/10/2013 tarihli ve 4635-13 sayılı Kurul Kararına göre hazırlanmış bu Duyuruya ekli Bilgi Formunun ilgili nüshasında öngörülen ve “Açıklamalar” bölümünde ilaveten istenen bilgileri,

Başvuruya konu üretim tesislerinin üretim lisanslarında derç edilmiş kurulu güç, ön görülen ortalama yıllık üretim miktarı, bildirim adresi vb. diğer bilgiler esas alınacağı için üretim lisansının gerekli tadiller yapılmış güncel halinibaşvuru dosyasında Kurumumuza sunmaları gerekmektedir.

YEKDEM başvuruları 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu, YEK Kanunu, YEKDEM Yönetmeliği ve elektrik piyasası mevzuatı hükümleri çerçevesinde incelenmektedir. YEK Destekleme Mekanizmasından 2016 yılında yararlanmak isteyen üretim lisansı sahiplerinin başvurularına konu üretim tesislerinin;

-18 Mayıs 2005 tarihi ve sonrasında işletmeye girmiş olması,

-Başvuru tarihi itibarıyla geçici kabulü yapılarak tamamen ya da kısmen işletmeye alınmış olması, gerekmektedir.

Ayrıca 2016 yılında YEK Destekleme Mekanizmasından yararlanmak amacıyla 31 Ekim 2015 tarihi mesai saati sonuna kadar Kuruma başvuru yapan kişilerden YEK Destekleme Mekanizmasına yaptıkları başvurularını sonlandırmak isteyenlerin taleplerini en geç 31 Ekim 2015 tarihi mesai saati sonuna kadar Kurumumuz Elektrik Piyasası Dairesi Başkanlığına yazılı olarak iletmeleri gerekmektedir.

YEK Destekleme mekanizması ile ilgili lisanslı ve lisanssız elektrik üretimi mevzuatı kapsamında, http://www.epdk.gov.tr/index.php/elektrik-piyasasi/yekdem adresinde “Sıkça Sorulan Sorular” bölümünde ayrıntılı açıklamalar yer almaktadır. YEKDEM ile alakalı Kurumumuz tarafından herhangi bir dosya kontrolü ve eksiklik bildirimi yapılmayacaktır.

Kamuoyuna saygıyla arz olunur.
montelforeks

Bu haber toplam 2223 defa okundu


YAZARLAR