Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Amerika Kaya Gazı Portekiz'i Hub Yapacak
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Amerika Kaya Gazı Portekiz'i Hub Yapacak

Amerika Kaya Gazı Portekiz'i Hub Yapacak
IAEE Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Portekiz Averio Üniversitesi’nde Avrupa'da enerji alanında yükselen iki ülke olduğunu belirterek, bunlardan birinin Türkiye diğerinin de Portekiz olduğunu vurguladı.
22.09.2015 / 21:07

Enerjimagazin-Avrupa’nın batı kapısı Portekiz, ABD'deki enerji sektörüne ilişkin gelişmelere paralel önemini artıracak.Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Averio Üniversitesi’nde düzenlenen enerji ekonomisi konferansında İber Yarımadası'nın  önemine değindi.


Avrupa’da enerji alanında yükselen iki bölge bulunduğunu bunlardan birininbir hubolma yolunda hızla ilerleyen doğudaki Türkiye diğerinin de batıya açılan Portekiz olduğunu belirten Kumbaroğlu şunları söyledi:


"Dünya ekonomisindeki hızlı gelişmeler enerjinin önemini bugün dünden daha önemli hale getiriyor. Avrupa için en önemli maaliyet kalemlerinden biri olan enerjide çeşitliliğin ve rekabetin artması gelecek için umut veriyor. Örneğin ABD’deki kaya gazı çalışmaları dengeleri bir anda bozabildi. ABD’nin enerjide ki önemi günden güne artıyor. Bu durumda batı kapısı olan İber Yarımadası Avrupa’nın yeni enerji kapısı olabilir.  Yani doğuda Türkiye, batıda iber yarımadası portekiz ve İspanya için enerji ciddi bir gelir kalemi haline gelebilir."


IAEE olarak İberYarimadası’ndaki ülkeleri oldukça önemsediklerini belirten Kumbaroğlu "Bu kapsamda Portekiz Averio’daEnerji Ekonomisi Derneği’nin kuruluşu nedeniyle düzenlenen etkinliklere katıldık ve IAEE’nin Portekiz kolunu oluşturduk. IAEE bölgede enerji bilinci politikalarının oluşumunda önemli rol oynayacak. Bu oluşumda yer alan kişilerin Portekiz enerji sektöründe en önemli isimler olması ise çok büyük avantaj" dedi.


IAEE Başkanı gürkan Kumbaroğlu 3.jpg görüntüleniyor


Bu haber toplam 1788 defa okundu


YAZARLAR