Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Türk Akımı Projesine Umut Işığı Doğdu
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Türk Akımı Projesine Umut Işığı Doğdu

Türk Akımı Projesine Umut Işığı Doğdu
Türk Akımı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesi sonrası yeniden umut ışığı doğdu.
05.10.2015 / 08:58

Enerjimagazin-Projenin ilgilileri 14 Kasım 2015’de Antalya’da G20 zirvesi öncesinde düzenlenecek “Avrasya Doğalgaz Projelerinde Jeopolitik Konular, Riskler ve Fırsatlar” başlıklı konferanstabir araya gelecek.


Türkiye’nin tarihindeki en önemli enerji projelerinden biri olarak görülen ancak geçtiğimiz günlerde dondurulduğu açıklanan Türk Akımı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesi sonrası yeniden umut ışığı doğdu.


Merkezi ABD’de bulunan ve ilk kez Türkiye’den bir ismin seçilmiş başkanlık görevini sürdürdüğü Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği’nin (IAEE) Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Moskova’da gerçekleştirilen görüşmenin Türk Akımı’nın siyasi belirsizlikten kurtulabilmesi adına dönüm noktası olabileceğini söyledi.


Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımıyla  en üst düzeyde temsil edildiğini hatırlatan Kumbaroğlu, işbirliğinin devam ettirilmesi noktasında ortaya konan iradenin projenin geleceği adına çok önemli olduğunun altını çizdi.


“Konunun uzmanları Antalya’da bir araya geliyor”


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Önce bir hat yapılsın diye bir yaklaşım var. Biz, dört hat birden yapılsın istiyoruz” açıklamasını değerlendiren Kumbaroğlu, şöyle devam etti:


“Bu açıklama, müzakerelerin neden dondurulduğunu açık bir şekilde anlatıyor. Bundan sonraki süreçte ilgili bakanlıklar ve kurumlar görüşmeleri bu yönde sürdüreceklerdir. Türk Akımı ortaya konduğundan bugüne projenin ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu vurguladık. Sadece söylemlerle değil, imza attığımız projelerle de bunun önemine dikkati çektik.  Bu kapsamda 14 Kasım 2015’de Antalya’da G20 zirvesi öncesinde taraflar arası diyaloğu geliştirmek amacıyla “Avrasya Doğalgaz Projelerinde Jeopolitik Konular, Riskler ve Fırsatlar” başlıklı bir konferans düzenliyoruz. Buradaki temel amacımız G20 öncesinde Türkiye’nin en önemli enerji konularını gündeme alan E20 niteliğinde bir enerji zirvesi ile başta Türk Akım ve TANAP olmak üzere Türkiye’nin ulusal çıkarlarına hizmet eden stratejik önemde öncelikli projelere ilişkin pozitif diyaloğun gelişmesine katkı sağlamak. Sayın Erdoğan ve Putin’in ikili görüşmesinin ardından başlayan işbirliğinin devamına yönelik bu görüşme konferansımızın pozitif diyaloğu geliştirmesi amacını daha da sağlam bir zemine oturtuyor. Konferansa katılmak isteyenler 30 Eylül Çarşamba gününe kadar devam edecek indirimli kayıtlardan faydalanabilecek.”Bu haber toplam 1537 defa okundu


YAZARLAR