Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bakan Yıldız'dan İlginç Öneri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bakan Yıldız'dan İlginç Öneri

Bakan Yıldız'dan İlginç Öneri
Yıldız, “Türkiye bugün kontağı kapatsa 36 milyar dolar cebimizde kalır” dedi.
10.04.2013 / 10:16

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı olduğunun altını çizerek, 2012 yılında 60 milyar dolar enerji ithal edildiğini söyledi. Bunun yüzde 60’ının araçlarda kullanılan petrol ürünleri için kullanıldığını söyleyen Yıldız, “Türkiye bugün kontağı kapatsa 36 milyar dolar cebimizde kalır” dedi.


İsrail’in Türkiye’den özür dilemesinin gerekçesinin enerji projeleri olmadığını ama sonuçlarının enerji projeleri olabileceğini söyledi. Yıldız, katıldığı Stratejik Düşünce Enstitüsü’nün ‘Enerji Diplomasisi’ panelinde, İsrail’in özrü ve doğalgazı Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınmak istemesine yönelik, “Özrün gerekçesi enerji projeleri olmadı” dedi. Enerji konusunda yapılabilecekler için iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesine bakacaklarını, süreci izleyeceklerini vurgulayan Yıldız, şöyle konuştu:

“İsrail’in taahhütlerini yerine getirip getirmediğini göreceğiz. (İsrail’de bulunan doğalgaz) Türkiye’den taşınabilir mi? Türkiye olmaksızın o projelerin gerçekleşmesi fizibilitesini kaybediyor. Güney Kıbrıs için de aynısı geçerli. Pire için yorgan yakılmaz. Pahalı da olsa gerçekleştireceğim dediğiniz zaman halkınıza bir getirisi olmaz. Güney Kıbrıs için de İsrail için de söylüyorum. Projeler o zaman makul ve doğru bir proje haline gelir.”

Geliştirebilecek doğalgaz ve petrol projelerine kayıtsız kalmayacaklarını dile getiren Yıldız, “Ancak enerji konuşmanın özrün temel gerekçelerini gölgelemek anlamına geleceğine inanıyoruz ve o yüzden izliyoruz” dedi.

Yıldız, Kerkük- Yumurtalık Ham Petrol Boru Hattı’nın tam kapasiteyle çalışmadığını söyledi. Yıldız, “70 milyon ton demek yaklaşık 500 milyon varil demek. Biz, bunların hepsine hazır olduğumuzu belirteceğiz. Eğer o boru hatları yetmezse o kapasite kullanıldıktan sonra daha fazla boru ihtiyacı olursa Irak’ın normalleşmesi adına boru hatlarının yapılmasına kaçınmayız” diyerek Kuzey Irak’tan ham petrol taşımaya yeşil ışık yaktı.


 


 


Radikal

Bu haber toplam 1880 defa okundu


YAZARLAR