Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Çin Enerji Devi Güneşimize Talip
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Çin Enerji Devi Güneşimize Talip

Çin Enerji Devi Güneşimize Talip
Çin'in enerji devi Yingli Türkiye'nin güneşine talip
10.04.2013 / 10:18

Çin'in en büyük güneş paneli üreticisi Yingli Solar'ın Başkanı Miamo "Türkiye'de 600 MV'lık potansiyel var, çeşitli projeler geliştirerek payımızı artıracağız" diye konuştu.


ABD ve Alman devlerinin Türkiye'de yenilenebilir enerji yatırım ve projelerindeki yarışa Çinliler de katıldı. Tüm dünyada 4.5 GW'tan fazla kurulu parkı ve 3.25 GW'lık üretim kapasitesiyle Çin'in birinci, dünyanın 3'üncü büyük güneş paneli üreticisi Yingli Solar, rotasını Türkiye'ye çevirdi. Geçen yıl İstanbul'da ofis açarak Türkiye'ye giren Çinli dev, ortak proje için düğmeye bastı. 16 bin çalışanı bulunan Yingli Solar'ın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Liansheng Miao, üretimlerinin yüzde 60'ının Avrupa'ya, yüzde 12'sinin ise Amerika kıtasına yönelik olduğunu kaydetti. Çin'de 4 tesisi bulunan firmanın dışa açılma politikası için düğmeye bastığını anlatan Miao, 'ABD'ye yakın olması açısından Meksika, Avrupa pazarı için de Doğu Avrupa şu anda öne çıkan bölgeler. Yatırım planı yaparken üretime yönelik altyapı bizim için çok önemli. Yılda 600 MW'lık satış yapabilecek bir kapasite yatırım için önemli'"dedi. Yingli'nin proje üretiminin öncelikli olduğunu anlatan Miao, "Türkiye'de ortak proje üretimi en önemli önceliğimiz" dedi.


ÜNİVERSİTEYE ÖZEL PROJE


ÇİNLİ şirket, Türkiye'de Özyeğin Üniversitesi ile ilk projesine başladı. Kampusun elektrik ihtiyacını karşılayan güneş panellerini bu yıl tamamlayacaklarını kaydeden Yingli Solar Türkiye Genel Müdürü Uğur Kılıç, "Şu anda havaalanları, üniversiteler ve turizm tesislerindeki projeler için bir çalışma başlattık. Bazı inşaat şirketleriyle de görüşmelerimiz sürüyor" dedi.


Çin'e inşaat ve gıda yatırımı yapılabilir


ÇİN Komünist Partisi'nin önemli isimlerinden biri olan Miamo, fabrikanın tüm çalışanları gibi mavi üniformayla çalışıyor. Miamo, Türkiye ofisinin açılışı için İstanbul'a da gelmiş. Miamo'ya Türkiye-Çin ilişkilerini sordum ve önerilerini aldım: Türkiye ve Çin ilişkileri hem tarihsel olarak hem de siyasi olarak pek olumlu değil. Ancak yeni yönetimimiz Çin'i büyütmek, halkımızın yaşam kalitesini artırmak istiyor. Türk şirketleri, burada özellikle gıda, inşaat ve tekstildeki fırsatlardan yararlanabilir. Artık Türklerin Çin'de yatırım yapması, ürün satması gerekiyor" dedi.


Dünya Kupası'nın Sponsoru


YİNGLİ Solar, futbol sponsorluklarıyla dikkat çekiyor. Dünya Kupası'nın sponsorları arasında yer alan Yingli, faaliyet gösterdiği ülkelerde de spora destek oluyor. Bayern Münih'in premium ortağı olan şirket, Türkiye'de de çeşitli sponsorluklar yapmaya hazırlanıyor. Miamo, "Türkiye'de de spor olabilir başka alanlar olabilir sosyal sorumluluk anlayışımızı sürdüreceğiz" dedi.


 


Akşam

Bu haber toplam 2604 defa okundu


YAZARLAR