Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Yeni Enerji Bakanı Kim Olacak?
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Yeni Enerji Bakanı Kim Olacak?

Yeni Enerji Bakanı Kim Olacak?
Enerji sektörü yeni dönemde enerji yönetiminin başına kimin geçeceğini tartışıyor.
21.11.2015 / 10:48

Enerjimagazin-1 Kasım seçimlerinin ardından gözler yeni kurulacak hükümete çevrildi. Hangi isimlerin kabine de yer alacakları merak konusu.


Enerji sektörü yeni dönemde enerji yönetiminin başına kimin geçeceğini tartışıyor. Yeni Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanının kim olacağı konusunda kulislerde öne çıkan üç isim var.


Bu isimlerin başında eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız geliyor. Enerji kulislerine yansıyan bilgilere göre Bakan Yıldız, yeni kabinede bakanlık istemediğini yakın çevresine ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na ilettiği ileri sürülüyor. Bu gelişmelere rağmen Yıldız’ın yeniden bu koltuğa oturabileceği belirtiliyor.


Yıldız’ın Önündeki Engellerden Birisi de Özhaseki


Yıldız’ın önündeki engellerden birisinin de AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki’nin olduğu konuşuluyor. Özhaseki’nin ismi, kulislerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı için geçiyor. Özhaseki'nin Bakan olması durumunda bir şehirden iki isme bakanlık verilmeyeceği için, bu iki kişiden birinin kabinede kendine yer bulabileceği ifade ediliyor.

Kulislerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı için ismi geçen diğer isim ise eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım.


Yıldırım’a başbakan yardımcılığının teklif edildiği ancak kabul etmediği,  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına Lütfi Elvan’ın getirilmesi durumunda Yıldırım’ın da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevine getirilebileceği belirtiliyor.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı için ismi geçen diğer bir isim ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı İstanbul Milletvekili Berat Albayrak.


Albayrak’ın ismi Ekonomiden sorumlu başbakan yardımcılığı için de geçiyor. Fakat Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ekonomi yönetiminin başına Ali Babacan’ı getirmek istediği, bu durumda Berat Albayrak’ın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına kaydırılabileceği de kulislere yansıyan bilgilerden.


Bu haber toplam 2331 defa okundu


YAZARLAR