Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Türkiye ve Rusya'ya İtidal Çağrısı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Türkiye ve Rusya'ya İtidal Çağrısı

Türkiye ve Rusya'ya İtidal Çağrısı
IAEE Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Türk ve Rus tarafına ‘itidal’ çağrısı yaptı.
29.11.2015 / 13:10

Enerjimagazin-Türkiye ve Rusya arasında Suriye krizi noktasında yaşanan görüş ayrılıkları Türk jetlerinin Suriye sınırında Su-24 tipi Rus uçağını düşürmesiyle yeni bir boyut kazandı. 


Merkezi ABD’de bulunan Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği’nin (IAEE) Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu her iki ülkenin de ortak çıkarlar noktasında yeni bir dönem başlatması gerektiğini vurgulayarak, Türk ve Rus tarafına ‘itidal’ çağrısı yaptı.


TÜRKİYE VE RUSYA’YA ‘İTİDAL’ ÇAĞRISI


Türkiye ve Rusya arasında Suriye krizi noktasında yaşanan görüş ayrılıkları Türk jetlerinin Suriye sınırında Su-24 tipi Rus uçağını düşürmesiyle yeni bir boyut kazandı. Merkezi ABD’de bulunan Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği’nin (IAEE) Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu her iki ülkenin de ortak çıkarlar noktasında yeni bir dönem başlatması gerektiğini vurgulayarak, Türk ve Rus tarafına ‘itidal’ çağrısı yaptı.


IAEE Başkanı Prof. Dr. Kumbaroğlu, Türkiye ve Rusya arasında Suriye konusunda görüş ayrılıkları olduğunu belirterek, buna karşılık Soğuk Savaş yıllarında bile kolay kolay bozulmayan tarihi bir dostluğunun bulunduğunu ve iki ülkenin başta enerji olmak üzere çeşitli alanlarda imza attığı önemli işbirliklerinin mutlaka ama mutlaka korunması gerektiğini vurguladı.


“Yaşanan olay çok büyük bir talihsizlik”


Antalya’da düzenlenen G20 Zirvesi’ndeki Erdoğan-Putin  görüşmesinde Türk Akımı başta olmak üzere çeşitli konularda önemli gelişmelerin beklendiği bir dönemin arifesinde böyle bir olayın yaşanmasını ‘çok büyük talihsizlik’ olarak nitelendiren Prof. Dr. Kumbaroğlu, şöyle devam etti:


“Ülkelerin siyasi, ekonomik, askeri ilişkilerinde ‘ülke çıkarları’ her zaman önde gelir. Türkiye ve Rusya arasında milyarlarca dolarlık ticaret hacmi var. Türk Akımı, Akkuyu’da yapılması planlanan nükleer santral, turizm gibi alanlarda bugüne kadar kurulan bağlar var. Ben, her iki ülkenin de en üst düzeyde daha yumuşak bir döneme geçmesi gerektiğine inanıyorum. Hem Türk tarafı hem Rus tarafı itidal bir çerçevede ilişkilerini sürdürmeli. Umarım yaşanan bu olay talihsiz bir istisna olarak kalır ve her iki taraf da bir an önce daha ılımlı bir çizgide, ortak çıkarlar doğrultusunda adımlar atan bir yapıya kavuşur.”


Bu haber toplam 1625 defa okundu


YAZARLAR