Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - RES Önlisans Başvuruları Ne Aşamada?
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

RES Önlisans Başvuruları Ne Aşamada?

RES Önlisans Başvuruları Ne Aşamada?
EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, RES önlisans başvurularındaki gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.
01.12.2015 / 23:09

Enerjimagazin-Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Rüzgar Enerjisi Santralleri (RES) için yapılan önlisans başvurularındaki değerlendirmelerin tamamlandığını ve Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğüne (YEGM) gönderildiğini söyledi.


Yılmaz, RES önlisans başvurularındaki gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.


Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) tarafından rüzgar Enerjisine dayalı Elektrik üretimi için belirlenen kapasitenin 14 kat üzerinde gelen başvuruların değerlendirme süreci ile ilgili Yılmaz, “3 bin megavatlık kapasitenin tamamı için yapılan ve kapasite büyüklüğü 42 bin megavata yaklaşan bin 99 RES önlisans başvurusundan incelemeye uygun bulduğumuz bin 5'i ile ilgili çalışmaları tamamladık ve teknik değerlendirmenin yapılması için YEGM'e gönderdik” diye konuştu.


YEGM tarafından mevzuata uygun bulunan başvurular, bağlantı görüşünün oluşturulması için TEİAŞ ve ilgili dağıtım şirketine yönlendirilecek. 


EPDK, şirketlerin RES ön lisans başvurularını geçtiğimiz nisan ayında başlatmış, TEİAŞ tarafından 2018 yılı sonuna kadar belirlenen 3 bin megavatlık kapasitenin tamamı için kapasite büyüklüğü 42 bin megavata yaklaşan bin 99 RES ön lisans başvurusu almıştı.Dünya

Bu haber toplam 1191 defa okundu


YAZARLAR