Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Asgari Ücrete Vergi Ayarı Yapılacak
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Asgari Ücrete Vergi Ayarı Yapılacak

Asgari Ücrete Vergi Ayarı Yapılacak
1300 liralık yeni asgari ücret, yüzde 20'lik vergi dilimine girmeyecek.
08.12.2015 / 20:10

Enerjimagazin-Asgari Ücret Tespit Komisyonu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında ilk toplantısını dün yaptı. Toplantıda işçi heyetini temsilen Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, işveren heyetini temsilen de Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsilcisi Metin Demir tarafların taleplerini komisyona iletti.


Bakan Soylu, açılış konuşmaları sonrasında Sözcü’nün, “Asgari ücrete temmuz zammı yapılacak mı? Asgari ücretin eylül ayında yüzde 20’lik vergi dilimine girmesini önleyecek misiniz?” sorularına kritik düzeyde sürpriz yanıt verdi.


Bakan Soylu, hükümet olarak asgari ücreti 2016 yılının tamamı için net bin 300 lira olacak şekilde vatandaşa taahhüt ettiklerini söyledi. Soylu bu açıklamasıyla asgari ücrete geçmiş yılların aksine bu yıl temmuz ayında yarı yıl zammı yapılmayacağı, tek zamla yetinileceği bilgisini verdi.


İşçi Temsilcileri Bile Şaşırdı


Soylu, vergi dilimi konusunda da net bin 300 liralık ücretin yılın tamamını kapsayan bir düzenleme olduğunu, bu konuda spekülasyona ve endişeye gerek olmadığını söyledi. Bakan Soylu’nun vergi ile ilgili açıklamasında net ifade kullanmaması soru işaretlerini artırdı.


Soylu, salondan çıkarken gazeteciler, “Bu sözlerinizi, asgari ücret vergi diliminden etkilenmeyecek, diye mi anlamalıyız?” diye sordu. Bakan Soylu’nun yanıtı ise, “En doğrusunu siz ifade ettiniz” oldu.


Sürpriz vergi açıklamasına şaşıran işçi temsilcileri gazetecilere, “Bu açıklamayı yazın ki hükümet bu sözünden vazgeçemesin” dedi.


Soylu’nun asgari ücretin yüzde 15’lik vergi diliminde kalacağı, yüzde 20’lik dilime girmeyeceği anlamına gelen sözlerinin uygulanmasıyla Maliye Bakanlığı 1 milyar 680 milyon lira vergi kaybına uğrayacak.


İlave Yükü Devlet Karşılasın


Türk-İş temsilcisi Nazmi Irgat, işverenlerin asgari ücretin artması nedeniyle işçi çıkarma ve işyerini kapatma gibi kara tablolar çizdiğini, ancak işçilik maliyetlerinin toplam maliyetler içinde çok az yer tuttuğu için böyle bir sorunun yaşanmayacağını söyledi.

TİSK temsilcisi Metin Demir ise iş dünyasının 2016’ya belirsizlikler içinde gireceğini, bu nedenle asgari ücrete gelecek ilave yükün devlet tarafından karşılanması, hükümetin taşın altına elini koyması gerektiğini söyledi. Yüzde 8 enflasyon ortamında yüzde 30’luk artışın yüksek olduğunu belirten Demir, bu zamla işveren üzerindeki kıdem tazminatı yükünün 123 milyardan 160 milyar liraya çıkacağını bildirdi.


Memurun Güvencesi Riske Girdi


ÇALIŞMA Bakanı Süleyman Soylu, önceki gün Türk-İş heyetini makamında kabulünde 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun değişeceğini bildirdi. 657 Sayılı Yasa’da reforma ihtiyaç olduğunu, hükümet programında değişim yönünde kararlılığın yer aldığını belirten Soylu, bu reformun sadece memurun iş güvencesine indirgenmemesi gerektiğini söyledi.


Reforma İhtiyaç Var


Soylu, “Bilinmeli ki bu konuda reforma ihtiyaç var. Etkinliği ve verimliliği devlet hayatına tam anlamıyla hakim kılınmaya çalışılan bir değişiklik kaçınılmazdır. Bu büyük reformu iş güvencesine bağlayıp onun üzerinden tartışmaya açmak haksızlık olur” dedi.

Bu haber toplam 3263 defa okundu
YORUMLAR
necdet ceylan: 
"yanlış uygulama"
asgari ücret temmuz 2016 da zammını almalıdır ve %20 dilimi de uygulanmalıdır aksi takdirde devletin haksız yere kaybı çok olur asgari ücret vergi den etkilenmesin istiyorsak 2. dilimi 16 bin e çıkaralım daha mantıklı olur
07.12.2015 / 01:30


YAZARLAR