Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Devleri İstanbul'da Buluşuyor
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Devleri İstanbul'da Buluşuyor

Enerji Devleri İstanbul'da Buluşuyor
Enerji devleri Bosphorus Energy Club zirvesinde Türkiye ve bölgenin gündemini değerlendirecek
08.12.2015 / 18:50

Enerjimagazin-Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek The Bosphorus Energy Club (BEC) toplantısında enerji sektörünün önemli oyuncuları Türkiye'nin ve bölgenin enerji gündemini değerlendirecek. Gündemde ise Ortadoğu, Avrupa ve Türkiye'de değişen güç dengelerinin enerji sektörüne etkisi, yaptırımlar sonrası İran'ın petrol ve doğalgaz ihracatı için yeni güzergah arayışı, Rusya'nın Avrupa, Türkiye ve Çin'e karşı doğal gaz stratejisindeki değişiklikler, enerji sektöründe genç profesyonel ve liderlerin yetiştirilmesi gibi önemli konular yer alacak.


Türkiye'nin ve bölgenin en güçlü enerji şirketlerinin buluşma noktası olan The Bosphorus Energy Club (BEC) Zirvesi, 10 Aralık 2015 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirilecek. 9 Aralık 2015 tarihinde ise ilk kez "BEC Enerjide Genç Liderler" programı düzenlenecek.


Her yıl üyeleri ile Türkiye ve bölge ülkelerinin hükümet yetkililerinin de dahil olduğu ve enerji gündemini yakından ilgilendiren gelişmelerin ele alındığı BEC Zirvesi'nde enerji alanında yeni ortaklık ve işbirliği biçimleri geliştirme ve çeşitlenen riskleri iyi yönetip elde edilecek yararları artırma çalışmalarına imza atılıyor.

BEC Başkanı Mehmet Öğütçü ve kurucu ortaklardan PwC Türkiye Enerji, Altyapı ve Madencilik Sektörü Lideri Murat Çolakoğlu bu yıl "Yeni Enerji Dünyasında Fırsatları Yakalamak, Riskleri Yönetmek: Nasıl?" başlığıyla gerçekleşecek olan zirvenin gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Öğütçü, enerji alanındaki karar alıcılara doğru ve kolay anlaşılır bilgi akışı yaratarak trendlerin yakından izlenmesini bölgedeki büyük ölçekli çokuluslu projelerin ve ulusal ölçekteki önemli projelerin daha hızlı ve senkronize şekilde hayata geçmesini sağlamayı amaçladıklarını belirtti. Öğütçü ve Çolakoğlu, enerji sektörünün gelecekteki genç yönetici ihtiyacına cevap vermek için bu yıl başlatılan enerji liderlerini yetiştirme programı hakkında da bilgi verdi.

Bölgesel Ve Küresel Enerji Güvenliğine Yönelik Fikirler

2017 yılında, TPAO'nun ev sahipliğinde İstanbul'da gerçekleştirilecek Dünya Petrol Kongresi'nin ilk açılımına da ev sahipliği yapacak olan bu yılki BEC Zirvesi'nin ana gündem maddeleri arasında kısa süre içinde yaptırımlardan kurtulması beklenen İran'ın petrol ve doğalgaz ihracatı için yeni güzergah arayışı TANAP ile Hazar'dan gelen ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya uzanacak Güney Koridoru ile ilgili son gelişmeler Türk Akımı ve NordStream projelerinin akıbeti ABD'nin kaya gazı ile küresel enerji piyasasında önemli bir oyuncu olarak yükselmesi ve 2035 yılına kadar 37 trilyon dolara ulaşması beklenen enerji yatırımlarının hangi kaynaklardan finanse edileceği gibi konular yer alıyor.

Toplantıya katılması beklenen liderler arasında Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Kürdistan Bölgesel Yönetimi Doğal Kaynaklar Bakanı Ashti Hawrami, Katar eski Ekonomi ve Ticaret Bakanı Şeyh Mohamed A. Althani, İran İslami Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Valiollah Seif, The Bosphorus Energy Club Onursal Başkanı Taner Yıldız, Aspen Enstitüsü Başkanı ve Romanya Eski Dışişleri Bakanı Mircea Geoan, SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz ve Şişecam Grup CEO'su Ahmet Kırman gibi isimler bulunuyor.


Bu haber toplam 2282 defa okundu


YAZARLAR