Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Afşin-Elbistan B Termik Santrali Elektrik Üretmeye Başlıyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Afşin-Elbistan B Termik Santrali Elektrik Üretmeye Başlıyor

Afşin-Elbistan B Termik Santrali Elektrik Üretmeye Başlıyor
Afşin-Elbistan B Termik Santrali, Ankara Üniversitesi’nin verdiği rapor doğrultusunda yeniden elektrik üretimine başlamaya hazırlanıyor.
17.12.2015 / 08:58

Enerjimagazin-Çöllolar kömür havzasında oluşan obruklar nedeniyle Ağustos ayından beri ‘off’ durumunda bulunan Afşin-Elbistan B Termik Santrali, Ankara Üniversitesi’nin verdiği rapor doğrultusunda yeniden elektrik üretimine başlamaya hazırlanıyor.


Afşin-Elbistan B Termik Santrali’ne kömür temin edilen Çöllolar Kömür Havzası’nda Temmuz ayında yaşanan obrukların ardından bölgenin kaderini belirleyecek bilimsel çalışmaların sonuçları belli olmaya başladı. Ankara Üniversitesi’nin bölgede yaptığı incelemenin ardından Afşin-Elbistan B Termik Santrali’ne kömür taşıyan hatların ve kül sevkiyatının yapılmasının önünde sakınca olmadığına ilişkin bir rapor hazırlandığı öğrenildi. Ankara Üniversitesi’nin çalışma yapılması için olumlu yönde bildirdiği görüşü içeren rapor, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gönderildi. Bakanlığın, önümüzdeki günlerde vereceği izin doğrultusunda kömür temini ve kül sevkiyatının önü açılmış olacak ve Afşin-Elbistan B Termik Santrali aradan geçen 5 ayın sonunda yeniden elektrik üretimine başlayacak.


Türkiye’nin en büyük termik santrali olan Afşin Elbistan B Termik Santrali, göçükler nedeniyle 4 yıldır kapalı tutulan Çöllolar Kömür İşletmesi’nde meydana gelen dev obrukların santralin kömür ve kül döküm alanlarını etkilemesi nedeniyle 14 Ağustos 2015’ten beri elektrik üretimi yapamıyor. Dev obrukların oluşmasının ardından bölgeye 4 ayrı uzman ekip davet edildi. Havzada faaliyet gösteren yetkili firma, bölgenin incelenmesi ve bir rapor çıkarılması için Hacettepe Üniversitesi ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) bilim adamlarını bölgeye davet etti. Yine aynı bölgenin araştırılması için Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) tarafından yapılan çağrı ile Ankara Üniversitesi’nden bir heyet geldi. Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü’ne bağlı teknik ekip de sismik çalışmalar yaptı.


Geniş kapsamlı olarak gerçekleştirilen incelemelerin ardından Ankara Üniversitesi’nden gelen teknik ekibin bölgede çalışmayı engelleyecek bir tehlikenin bulunmadığına ilişkin rapor hazırladığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na sunduğu öğrenildi. Bakanlığın, raporla ilgili çalışmasını tamamlamasının ardından Çöllolar’da kömür taşıma ve kül sevkiyatına yeniden başlanması yönünde karar vermesi bekleniyor. Kül sevkiyatını sağlayacak hattın geçeceği güzergâh noktasındaki çalışmanın tamamlanmasının ardından bölgede çalışma izninin verilmesinin beklendiği ifade edilirken MTA’nın da Çöllolar kömür havzası dışında kalan bölgeler için obruk riski bulunduğuna dair bulgulara ulaştığı bildirildi. Afşin-Elbistan B Termik Santrali, 2’si emre amade 1’i de test aşamasında olan 3 ünitesiyle elektrik üretimine yeniden başlayabilecek. Kaynak

Bu haber toplam 1834 defa okundu


YAZARLAR