Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - IKBY, Türkiye'ye 2018'de Doğalgaz İhraç Etmeye Başlayacak
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

IKBY, Türkiye'ye 2018'de Doğalgaz İhraç Etmeye Başlayacak

IKBY, Türkiye'ye 2018'de Doğalgaz İhraç Etmeye Başlayacak
IKBY Parlamentosu Enerji Komisyonu Başkanı Cevdet, "2017'nin sonunda borular döşenmeye başlanacak ve 2018'de de gaz ihraç edilecek" dedi.
17.12.2015 / 20:26

Enerjimagazin- Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosu Enerji Komisyonu Başkanı Şerko Cevdet, IKBY'den Türkiye'ye doğal gaz ihracatı için 2017'de boru hattının döşeneceğini, 2018'de de doğal gaz ihracının başlayacağını belirtti.


Cevdet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Rusya, Avrupa ile Türkiye'nin doğal gaz ihtiyacını karşılayan ülkeler arasında yer alıyor ancak Kürt bölgesi de bu doğal gazı temin edecek ülkeler arasına girebilir. Bunun için stratejik planlar önümüzde mevcut. Bölge için altın bir fırsattır" dedi.


Bölgedeki doğal gazın ihraç edilmesi için proje çalışmalarına başlandığını aktaran Cevdet, "Doğal gazın Türkiye'ye ihraç edilmesi için teknik ekipler iş başında. Yapılan planlara göre 2017'nin sonunda borular döşenmeye başlanacak ve 2018'de de gaz ihraç edilecek" diye konuştu.


Türkiye'ye ihraç edilecek gaz miktarı konusunda ise Cevdet, "Teknik çalışmaların sona ermesi ve döşenecek boruların kapasitesiyle bu oran belirlenecektir" ifadesini kullandı.


IKBY'deki kuyulardan çıkarılıp boru hatlarıyla Türkiye üzerinden Ceyhan Limanı'na sevk edilen ham petrol konusuna da değinen Cevdet sözlerini şöyle tamamladı:


"Doğal Kaynaklar Bakanlığımızın son verilerine göre günlük 600 bin varil petrol Türkiye'ye ihraç ediliyor. İhracat kapasitesinin artırılması için çalışmalar devam ediyor. Tahminlerimize göre 2016 yılında günlük bir milyon varilin ihraç edilmesi hedefleniyor." A.A

Bu haber toplam 1417 defa okundu


YAZARLAR