Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Tüm Dünyanın Enerji İhtiyacını Yenilenebilir Enerji İle Karşılayacaklar
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Tüm Dünyanın Enerji İhtiyacını Yenilenebilir Enerji İle Karşılayacaklar

Tüm Dünyanın Enerji İhtiyacını Yenilenebilir Enerji İle Karşılayacaklar
IBM yetkilileri tüm dünyanın enerji ihtiyacını yenilenebilir enerji ile karşılayabileceğini söylüyor.
27.12.2015 / 21:32

Enerjimagazin-Yenilenebilir enerji sektörüne giren Bilişim devi IBM yetkilileri tüm dünyanın enerji ihtiyacını karşılayabileceğini söylüyor. Peki, nasıl bir şey bu cihaz? Bu kadar ses getirmesinin sebebi ne?


High Concentration Photovoltaic Termal (HCPVT), yani Yüksek Konsantrasyonlu Fotovoltaik Termal Sistem, ismi verilen bu cihaz güneş enerjisini 2000 kat yoğunlaştırıyor. Peki, bu işlemi nasıl yapıyor? Tabiki üzerinde bulunan aynalar sayesinde. Toplanan güneş ışığı, merkezde ki fotovoltaik çipler yardımıyla mikro kanallı sıvı soğutuculara yönlendiriyor. Emmeli soğutma teknolojisi sayesinde sıcaklık sabit kalarak çiplerin erimesi engelleniyor. Yani aynı zamanda diğerlerinden farklı bir soğutma sistemine sahip. Daha bitmedi. Bu işlem yürütülürken aynı zamanda günde ortalama 30-40 litre su üretiyor. Yani bu sistem bulunduğu yerin su ihtiyacını da karşılayabilecek. HCPVT'nin diğer bir özelliği ise güneşi takip ederek maximum enerji elde etmesi. 8 saat içinde 200-250 Watt güç üretiyor. Bu rakam diğerlerine oranla %40 daha verimli olduğu anlamına gelir.


Zürich'te yapılan prototiplerden anlaşıldığı üzere bu cihazın metre karesi 250 $'a mal olacak. HCPVT, kömürden enerji üretmekten daha düşük maliyete elektrik üretecek.

Bu proje İsviçre Teknolojisi ve İnovasyon Komisyonu tarafından fonlanıyor. Üç yıllık 2.4 milyon $ parayla bu teknolojiyi destekliyor.Kaynak

Bu haber toplam 1157 defa okundu


YAZARLAR