Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - EPİAŞ Avrupa Enerji Borsaları Birliği'ne Üyelik İçin İlk Adımı Attı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

EPİAŞ Avrupa Enerji Borsaları Birliği'ne Üyelik İçin İlk Adımı Attı

EPİAŞ Avrupa Enerji Borsaları Birliği'ne Üyelik İçin İlk Adımı Attı
EPİAŞ, Avrupa Enerji Borsaları Birliğine(EUROPEX) üyelik için ilk adımı attı.
18.01.2016 / 08:21

Enerjimagazin-Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi (EPİAŞ), Avrupa Enerji Borsaları Birliğine(EUROPEX) üyelik için ilk adımı attı.


EPİAŞ, Avrupa çapında toptan enerji ticareti alanında çatı kuruluş olarak kabul edilen EUROPEX’e üyelik başvurusunu 26 Kasım 2015’te gerçekleştirdi. EUROPEX’ten yapılan açıklamada, EPİAŞ’ın üyelik başvurusunun ilk adımının olumlu sonuçlandığı ve resmi üyeliğin ise bu yıl Mayıs ayında yapılacak EUROPEX genel kurulunda netleşeceği bildirildi.


EPİAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hasan Hüseyin Savaş, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, “EPİAŞ’ın EUROPEX üyeliği,  Avrupa enerji borsaları ile kurulacak ilişkiler açısından önemli bir yere sahiptir. Avrupa Birliği müktesebatı çerçevesinde özellikle çalışma gruplarındaki paylaşımlar ile karşılıklı fayda sağlayacak olan bir süreç yaşanacaktır. Bu sürecin, Avrupa’daki enerji piyasaları ile fikir alışverişi noktasında önemli bir adım olacağına inanıyorum. EPİAŞ olarak hedefimiz, bölgesel bir enerji borsası olma yolunda emin adımlarla ilerleyerek, bölgede enerjinin buluşma noktası haline gelmektir” ifadelerini kullandı.


EUROPEX, bünyesinde bulundurduğu “Elektrik Piyasaları”, “Gaz Piyasaları”, “Finansal Piyasalar, Bütünlük ve Şeffaflık” ve “Çevresel Piyasalar” başlıklı dört çalışma grubuyla faaliyetlerini sürdürmektedir. NASDAQ OMX Commodities, Nordpool Spot, EEX AG( The European Energy Exchange) gibi büyük enerji borsalarını bünyesinde barındıran EUROPEX’in 19 farklı ülkeden 24 üyesi bulunmaktadır.


Bu haber toplam 1464 defa okundu


YAZARLAR