Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Elektrik Dağıtım Şirketlerine Yatırım Ayarı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Elektrik Dağıtım Şirketlerine Yatırım Ayarı

Elektrik Dağıtım Şirketlerine Yatırım Ayarı
EPDK, elektrik dağıtım şirketlerinin 2020’ye kadar yapacakları 17.8 milyar liralık mal ve hizmet alımına disiplin getiriyor.
21.01.2016 / 08:42

Enerjimagazin- Bu alımların alt şirketlere verilmesi engellenecek, ihaleler açık olacak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik dağıtım şirketlerinin 2020 yılına kadar yapacakları yaklaşık 17.8 milyar TL’lik mal ve hizmet alımını bünyelerinde kurdukları “alt şirketler”e vermelerinin önünü kesecek önemli bir düzenleme için kolları sıvadı.


Düzenleme, dağıtım şirketlerinin alt şirketleri üzerinden “transfer fiyatlaması” yapmasının ve kârlarını artırmalarının önünü kesecek. “Elektrik Dağıtım Şirketlerinin Satın Alma-Satma ve İhale Prosedürlerinin Hazırlanması ve Uygulanması Hakkında Usul ve Esaslar” başlıklı düzenleme uyarınca, dağıtım şirketlerinin kamu adına yapacağı yatırımlarda her türlü alım, açık ihale yöntemiyle gerçekleştirilecek. İhaleler, ilgili tüm kesimlere basın kuruluşları aracılığıyla duyurulacak. Gerek mal, gerekse de hizmet alım ihalelerinde, rekabet koşulları oluşturulacak. Nitelikli hizmet ve mal, en uygun fiyatlara satın alınacak. Bu işlemler kurala bağlanacak.


Kaynaklar, dağıtım şirketlerinin yaptıkları yatırımın elektrik tarifeleri üzerinden aboneler tarafından finanse edildiğini anımsatarak, “Dağıtım şirketleri, bu yatırımları kamu adına yapıyor. Yatırımların her aşamasında takibi ve denetimi çok önemli. Bu düzenleme, alımların usul ve esaslarını belirleyecek” dedi. Kaynaklar, düzenlemenin birkaç haftadan bu yana kurulunun gündeminde olduğunu belirterek, en kısa sürede düzenlemenin hayata geçirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.Habertürk/Olcay Aydilek


Bu haber toplam 2046 defa okundu


YAZARLAR