Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - İran İle Enerji Ticareti 'Politikadan Arındırılsın'
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İran İle Enerji Ticareti 'Politikadan Arındırılsın'

İran İle Enerji Ticareti 'Politikadan Arındırılsın'
Ambargo sonrası İran: Yeni İş, Yeni Enerji, Yeni Fırsatlar Konferansı"nın sonuç bildirgesi yayımlandı.
27.01.2016 / 15:20

Enerjimagazin-"Ambargo sonrası İran: Yeni İş, Yeni Enerji, Yeni Fırsatlar Konferansı"nın sonuç bildirgesinde yeni iş ve fırsatlar üzerine umut ve beklentileri yeşerten ambargo sonrası İran konusunun politikanın gölgesinde kalabileceği vurgulanarak,  “Politikadan arındırılmış enerji ticaretinin bir an evvel gerçekleştirilmesi ekonomik açıdan tüm tarafların yararına olacaktır” denildi.


Ambargo sonrası dönemde dünyadaki ilk uluslararası İran konferansı olarak Antalya’da düzenlenen, Türkiye ve İran Sanayi ve Ticaret Odalarının da yer aldığı ve sektör temsilcilerinin büyük ilgi gösterdiği konferans sonrası sonuç bildirgesi yayınlandı. Bildirge, Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği IAEE Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu tarafından Dünya Enerji Konseyi İran Milli Komitesi Genel Sekreteri Dr. Davood Manzoor ve İran Enerji Ekonomisi Derneği Kurucu Başkanı Dr. Mahmoud Khaghani ile birlikte açıklandı.


Ambargonun kalkmasına neden olan “kazan kazan anlaşmaları”na dahil olan tüm tarafların kutlandığı bildirgede, politikada dürüstlük ve ticari ilişkilerin gelişmesinin gerekliliğinin altı çizildi.


Ülkelerin gerekli kurumsal ve hukuksal çerçeveyi oluşturmaları için bir birliktelik anlaşmasının gerekliliğine işaret edilen bildiride şu ifadelere yer verildi:


“Yeni iş ve fırsatlar üzerine umut ve beklentileri yeşerten ambargo sonrası İran konusu politikanın gölgesinde kalabilir. Politikadan arındırılmış enerji ticaretinin bir an evvel gerçekleştirilmesi ekonomik açıdan tüm tarafların yararına olacaktır. Uluslararası ticarette gazdan elektriğe kadar enerji takası umut vaat eden ekonomik bir yaklaşım olarak değerlendirilmektedir. Enerji takası için yeni bir kurumsal yapı gerekli olabileceği gibi var olan ECO benzeri çok yönlü organizasyonlar da bu yeni koşullara uydurulabilir."


Bildiride ortak amaca hizmet eden projelerin geliştirilerek iş birliği içinde uygulanabilmesinin amaçlandığı da vurgulanarak, "Güven, geliştirilecek olan bu çok yönlü organizasyonlar için oluşturulması gereken en önemli ihtiyaçtır" denildi.


Ayrıca Türkiye'nin, İran’ın Avrupa ile geniş enerji bağlantıları için vazgeçilemez bir ortak olduğu da kaydedilerek, şöyle devam edildi:


"Gelecekte bölgesel petrol, gaz, su ve elektrik ihtiyaçlarını karşılaması, karbon emisyonunun azaltılması ve enerji verimliliğinin artırılması için ortak bir yaklaşım gerekmektedir. İran enerji sektörünün, en düşük kaynak maliyeti prensibine göre geliştirilmesi gerekmektedir. Konferans İran’la yeni dönemde iş ve ticaretin zorluklarını ve fırsatlarını anlamakta son derece faydalı olmuş olup proje odaklı tekrarı düzenlenmelidir."


Bu haber toplam 1418 defa okundu


YAZARLAR