Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Şah Deniz'in Yarısı Tamamlandı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Şah Deniz'in Yarısı Tamamlandı

Şah Deniz'in Yarısı Tamamlandı
Azerbaycan Enerji Bakanı Natig Aliyev, “Şah Deniz” kaynaklarının 2. işlenme aşamasına ilişkin işlerin yüzde 50’sinin tamamlandığını bildirdi.
03.02.2016 / 23:39

Enerjimagazin-Azerbaycan Enerji Bakanı Natig Aliyev yaptığı açıklamada, “Şah Deniz” kaynaklarının 2. işlenme aşamasına ilişkin işlerin yüzde 50’sinin tamamlandığını bildirdi.


Güney Kafkasya Boru Hattı’nın genişlendirilmesi için işlerin büyük kısmının yapıldığını vurgulayan Bakan, “Boru hattının yüzde 20’si tamamlandı. Gürcistan’da pompa istasyonu yapımına başlandı. TANAP için boru temini tamamlandı. Artık bu yıl TAP boru hattının yapımına başlayacağız” dedi.


Şah Deniz” kaynaklarının 2. işlenme aşamasında çıkarılan doğalgaz, yapımı devam eden Güney Gaz Koridoru’na iletilecek.


AB öncelikli olan ‘’Güney Gaz Koridoru’’ projesi çerçevesinde, Türkiye-Gürcistan sınırlarından başlayarak Türkiye’nin batı sınırlarına kadar devam edecek Trans-Anadolu (TANAP) ve Adriyatik denizinden geçerek İtalya’ya ulaşacak Trans-Adriyatik (TAP) boru hattı inşa edilecek.


Azerbaycan “Şah Deniz” kaynakları doğalgazı, Haziran 2018’de Türkiye'ye ulaşacak ve TAP Boru Hattı'nın yapımından sonra 2020 yılında, Avrupa Azerbaycan doğalgazı ile temin edilecek. TrendHaberAjansı

Bu haber toplam 1556 defa okundu


YAZARLAR