Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Sanayicinin "Elektrikte Yüzde 15 Fark" İsyanı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Sanayicinin "Elektrikte Yüzde 15 Fark" İsyanı

Sanayicinin
EPDK'nın geçtiğimiz Aralık ayında başlattığı "Devletten özel sektör tedarikçilerine geçen, geri dönerse yüzde 15 fark alırım" uygulaması Sanayiciden tepki aldı.
29.04.2013 / 16:58

Dünya Gazetesi'nin haberine göre, EPDK'nın Aralık’ta uygulamaya başladığı "tedarikçi değiştiren yüzde 15 fark öder" düzenlemesinin değiştirilmesini isteyen sanayici, yeni taslaktan da memnun değil.


Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) geçtiğimiz aralık ayında başlattığı "Devletten özel sektör tedarikçilerine geçen, geri dönerse yüzde 15 fark alırım" uygulaması Sanayicide tepki aldı. Sanayiciler sıkı rekabet ortamında elektrik maliyetlerinin karlılıklarında önemli bir değişken olduğunu belirterek, "Uygun fiyatlı tedarikçiye serbest rekabet koşulları içinde geçebilmeliyiz. Bu, bizim için enerji sürekliliği açısından da çok önemli" diyor. Yüzde 15'lik bir fark sanayiciyi elektrikte en uygun tedarikçiyi seçme konusunda zorluyor. İşte düzenleme yönelik sanayicilerin başlıca eleştirileri: 'Hareket alanımız kısıtlandı'


Dünya'nın görüştüğü firmalar, "Biz özel sektör ile 3 aylık sözleşmeler imzalıyorduk. Daha sonra devlete döndüğümüzde sözleşmemiz iptal edilmiyordu. EPDK'nın geçtiğimiz aylarda aldığı karar nedeniyle hareket alanımız kısıtlandı. Hem bu durum serbest rekabet kurallarına da aykırı" şeklinde görüş bildirdi. Özel sektörün çok uzun süre sözleşme yapmaya yanaşmadığını ifade eden firmalar buna neden olarak yaz aylarında klima kullanılması nedeniyle elektrik tüketiminin ve dolayısıyla fiyatın artmasını gösterdi. Değişiklik de tatmin etmedi Sanayicilerin uygulama sonrası verdiği tepki EPDK'yı kısa süre önce harekete geçirdi. Uygulamanın değişmesi için talepler ciddi düzeyde artınca EPDK yeni taslak metin hazırladı. Buna göre bir tedarikçiden elektrik almaktan vazgeçen ve ana tedarikçiye geçeceğini üç ay önce bildirip 1 yıl boyunca dağıtım şirketinden enerji alacağını taahhüt eden serbest tüketicilere bu kararın uygulanmaması gündeme geldi. Ancak getirilmesi planlanan bu değişiklik de sanayiciyi pek memnun etmemiş gözüküyor. EPDK'nın 1 yıl boyunca kendilerini bağlayacağını ifade eden sanayiciler, "Eğer böyle bir karar çıkarsa serbest hareket etmemiz zorlaşır. Rekabette geriye düşeriz" uyarısında bulunuyor.


'Rekabet kurallarına uymuyor'


Bazı perakendecilerin kendilerine yüzde 30'lara kadar indirim sağladığını aktaran firmalar, "Biz cesaret edip gidemiyoruz. Yarın bu şirketler elektrik vermiyorum derse ne olacak. O zaman biz ne yapacağız? Bu iş istediğim fiyattan elektrik veririme kadar gider. Bu tehlikeye dikkat çekmek istiyoruz. Özel sektör 2.5 aylık teminat istiyor. Kullanmadığım elektriğe neden teminat mektubu vereyim. EPDK, tarafından bunun düzeltilmesi gerek 30 gün kullandığınızın faturası geliyor. Maksimum ödeme süresi de 10-15 gün, toplam 45 günü geçmemesi gerekir. Yeni çıkan yönetmeliğin hiç bir şekilde ne serbest tüketiciyle, ne rekabet kurallarıyla mantığı kalmadı. Sanayici mağdur ediliyor" ifadelerini kullandılar.


'Üreticiye de zarar veriyor'


Yeni taslak sayesinde tepkilerin azaltılmaya çalışıldığını belirten firmalar, "Ben 1 yıl bir yere gidemeyeceksem bu değişikliğin hiçbir anlamı yok. Rekabet açısından biz serbest hareket edebilmeliyiz. Bu taslak özel elektrik üreticilerine de zarar veriyor. Ana tedarikçi elektriğin Merkez Bankası gibi görev yapmalı gidip dönmek serbest olmalı bu sayede sanayici daha uygun koşullarda elektrik temin etsin" şeklinde konuştular.


1 Ocak'ta yürürlüğe giren 4190 No'lu karar ne diyor?


"Diğer tedarikçilerden enerji satın alan serbest tüketicilerin görevli perakende satış şirketlerine dönmesi halinde uygulanacak perakende satış fiyatlarıyla ilgili aşağıdaki Kararın alınmasına karar verilmiştir. Son kaynak tedariği kapsamında perakende satış sözleşmesi ile görevli perakende satış şirketinden elektrik enerjisi satın alınması halinde, enerji alımının başladığı perakende satış tarife dönemi ve bir sonraki perakende satış tarife döneminde uygulanacak perakende satış fiyatı, son kaynak tedariği kapsamında enerji satın alan tüketicinin içinde bulunduğu abone grubuna ilişkin serbest tüketici olmasına rağmen tedarikçisini seçmeyen tüketiciler için onaylanmış olan perakende satış fiyatının (aktif enerji bedelinin) %15 fazlası olarak hesaplanan 1 fiyattır."

Bu haber toplam 1854 defa okundu


YAZARLAR