Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Bakanı Albayrak Bakü Yolcusu
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Bakanı Albayrak Bakü Yolcusu

Enerji Bakanı Albayrak Bakü Yolcusu
Bakan Albayrak, 2. Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu Toplantısı'na katılmak üzere Bakü'ye gidecek.
11.02.2016 / 22:27

Enerjimagazin-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın da katılacağı 2. Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu Toplantısı 29 Şubat tarihinde Bakü’de düzenlenecek.


Toplatıya katılmak için Albayrak’ın yanısıra, Gürcistan Enerji Bakanı Kaha Kaladze, Yunanistan Enerji ve İklim Değişikliği Bakanı Panos Skurletis, Arnavutluk Enerji Bakanı Damian Giknuri, Bulgaristan Enerji Bakanı Temenujka Petkova, İtalya Ekonomik Kalkınma Bakanı Federiko Guidi, Karadağ Ekonomi Bakanı Vladimir Kaveriçu, ABD Enerji Meselelerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Amos Hokstayn, Sırbistan Enerji Bakanı Aleksandr Antiçu ve Hırvatistan Ekonomi Bakanı İvan Vrdolyak davetiye gönderildi.


Ayıca Bakü’deki toplantıya katılmak için Avrupa Komisyonu Enerji Birliği’nden sorumlu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, Avrupa Kalkınma ve İmar Bankası (EBRD) Başkanı Ser Suma Çakrabarti, EBRD Enerji Meseleleri Başkanı Ricardo Puliti, Dünya Bankası (WB) Başkanı Jim Yong Kim, WB Avrupa ve Orta Asya Başkan Yardımcısı Siril Miller, Asya Kalkınma Bankası (ADB) Başkanı Takehiko Nakao, Avrupa Yatırım Bankası (EIB) Warner Hoyer, TANAP projesi Başkanı Saltuk Düzyol, TAP projesi Başkanı Yan Bredshou ve diğer üst düzey yetkililer davet edildi.


Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu ilk toplantısı 12 Şubat 2015’te Bakü’de düzenlenmişti.


AB öncelikli olan ‘’Güney Gaz Koridoru’’ projesi çerçevesinde, Türkiye-Gürcistan sınırlarından başlayarak Türkiye’nin batı sınırlarına kadar devam edecek Trans-Anadolu (TANAP) ve Adriyatik denizinden geçerek İtalya’ya ulaşacak Trans-Adriyatik (TAP) boru hattı inşa edilecek.


Azerbaycan “Şah Deniz” kaynakları doğalgazı, Haziran 2018’de Türkiye'ye ulaşacak ve TAP Boru Hattı'nın yapımından sonra 2020 yılında, Avrupa Azerbaycan doğalgazı ile temin edilecek. Trend Haber Ajansı

Bu haber toplam 1510 defa okundu


YAZARLAR