Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Türkiye'deki En İyi Sürdürülebilir Enerji Projelerini Ödülllendirdi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Türkiye'deki En İyi Sürdürülebilir Enerji Projelerini Ödülllendirdi

Türkiye'deki En İyi Sürdürülebilir Enerji Projelerini Ödülllendirdi
EBRD, Türkiye'deki en iyi sürdürülebilir enerji projelerini ödülllendirdi
16.02.2016 / 23:39

Enerjimagazin- Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve iş ortakları, dün İstanbul'da düzenlenen etkinlikte Orta Ölçekli Sürdürülebilir Enerji Finansmanı Programı (MidSEFF) kapsamında finanse edilen en iyi enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji projelerini ödüllendirdi.


EBRD’den yapılan açıklamaya göre, “En Yenilikçi Enerji Verimliliği Ödülü Konya Şeker’e, İlk Biyokütle Enerji Santrali Ödülü, Mutlular Grup'a, Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemlerinin Başarılı Şekilde Uygulanması ve Sertifikasyonu Ödülü Koçlu Hidroelektrik Santrali’ne, Çevresel ve Sosyal Standartların Proaktif Uygulanması Ödülü Samurlu ve Karadere Rüzgar Enerji Santralleri’ne, En İleri Karbon Kredisi Projesi Ödülü, Rönesans Holding'e ait Sena Hidroelektrik Santrali'ne, En Yüksek CO2 Azaltımı Sağlayan Proje Ödülü Edincik Rüzgar Enerji Santrali'ne, En Yüksek Kapasiteli Jeotermal Enerji Santrali Ödülü Pamukören Jeotermal Enerji Santrali'ne, En Başarılı Paydaş Katılımı Ödülü Saray Hidroelektrik Santrali'ne, En Yüksek Enerji Tasarrufu Sağlayan Proje Ödülü, Göltaş Çimento A.Ş.'ye ve Çevresel ve Sosyal Etkilerin Yönetiminde En İleri Proje Ödülü Gümüşköy Jeotermal Enerji Santrali'ne” verildi.


EBRD tarafından yönetilen ve Avrupa Yatırım Bankası (EIB) ve Avrupa Birliği (EU) tarafından desteklenen bu program, enerjinin daha verimli kullanılmasına yönelik yatırım gerçekleştiren özel sektör firmalarına kredi kullandırılması amacıyla, Türk bankalarına krediler ve sermaye piyasası araçları vasıtası ile finansman sağlamaktadır. Yüksek talebe karşılık vermek amacı ile, EBRD bu programa 500 milyon Avro değerinde ek finansman aktarmaktadır. Bu törende, 11 şirket enerji verimliliğine ve yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimine katkılarından dolayı ödüllendirilmiştir.


Kazanan projeler arasında, Konya Şeker tesisi, Edincik Samurlu ve Karadere Rüzgar Enerji Santralleri, Pamukören ve Gümüşköy jeotermal enerji santralleri ve Koçlu ve Saray hidroelektrik santralleri yer almaktadır. MidSEFF'in 2011'deki başlagıcından bu yana, 7 katılımcı banka olan Akbank, Denizbank, Finansbank, Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Vakıfbank ve Yapı Kredi aracılığıyla 43 Türk şirketine finansman sağlanmıştır. Yenilenebilir enerji projelerinin finansmanı için göstermeye devam ettikleri destekten dolayı MidSEFF katılımcı bankalarının tamamı ödül almaya hak kazanmıştır. EBRD Finansal Kurumlar Direktörü Nick Tesseyman "EBRD Türk bankaları aracılığıyla sürdürülebilir enerji yatırımlarına yaklaşık 1,3 milyar Avro finansman sağlamıştır ve bu kapsamda yürütülen programlardan biri de MidSEFF'dir. Bugün MidSEFF'in başarılarını kutluyor ve aynı zamanda yeni nesil yeşil enerji için 500 milyon Avro değerindeki yeni finansman programımızı duyuruyoruz," demiştir.


MidSEFF programının üçüncü aşaması, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından desteklenmektedir. Bu program, su tasarrufu ve atık azaltımı projeleri de dahil olmak üzere güneş, hidroelektrik, rüzgar, jeotermal, atıktan enerji üretimi ve enerji verimliliğini içeren yenilenebilir enerji ve kaynak verimliliği projeleri için katkı sağlamaya devam edecektir. Avrupa Birliği, Katılım Öncesi Yardım Aracı aracılığıyla, Türkiye Cumhuriyeti Hazine Müsteşarlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile yakın bir işbirliğinde bulunarak, teknik yardım sağlamak amacıyla programı 6.8 milyon miktarında bir hibeyle desteklemektedir. Bu hibe fonu EBRD'nin, katılımcı bankalara ve yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanlarındaki projeleri için finansman arayan özel sektör firmalarına danışmanlık sağlamasına olanak vermektedir. Türkiye'nin artan elektrik ihtiyacını karşılama çabası ve pahalı ithal yakıtlardan uzaklaşarak enerji kaynaklarını çeşitlendirme hedefi sebebiyle, EBRD'nin Türkiye'de sürdürülebilir enerjiye yatırım yapması stratejik bir öncelik haline gelmiştir. Banka'nın Türkiye'de finansman sağladığı projelerin neredeyse yarısı sürdürülebilir enerji alanındadır ve 2009'dan beri EBRD 70'den fazla projeye 3 milyar Avro değerinde yatırım yapmıştır. Bu yatırımlar arasında ülkenin en büyük rüzgar enerji santrallerinden ikisi (Bares ve Rotor) ve Türkiye'nin en büyük ve Avrupa'nın ikinci en büyük jeotermal enerji santrali (Efeler) bulunmaktadır.


EBRD, Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile de yakın işbirliği içinde çalışarak, yenilenebilir enerji projelerine daha fazla yatırım çekmek amacıyla ülkenin ilk Ulusal Yenilenebilir Enerji Eylem Planı'nın geliştirilmesine yardımcı olmuştur. Bununla birlikte EBRD, ülke sanayisinin enerji yoğunluğunu azaltmak için halen Türkiye Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı üzerinde de çalışmaktadır. EBRD, Türkiye'de önder bir yatırımcıdır ve İstanbul, Ankara ve Gaziantep illerinde bulunan ofisleri aracılığıyla faaliyet göstermektedir.


Bugüne kadar ülkemizde altyapı, enerji, endüstriyel tarım, endüstri ve finans sektörlerinde 180 proje için 7 milyar Avro'nun üzerinde yatırım gerçekleştirmiştir. 2015 yılı boyunca EBRD'nin 1,9 milyar Avro finansman sağladığı Türkiye, belirtilen yıl için EBRD'nin en fazla finansman sağladığı ülke olmuştur.


2016 yılı MidSEFF Sürdürülebilir Enerji Mükemmeliyet Ödülü Kazananları:


En Yenilikçi Enerji Verimliliği Ödülü, tesislerinden ikisinde enerji tasarrufu ve atıktan enerji çözümleri uygulayan Konya Şeker'e verilmiştir. MidSEFF kapsamında yer alan ilk enerji verimliliği projesi olan bu projeye Akbank aracılığıyla toplam 8,8 milyon Avro finansman sağlanmıştır.


İlk Biyokütle Enerji Santrali Ödülü, Mutlular Grup'a verilmiştir. Denizbank'dan sağladığı toplam 20,9 milyon Avro finansman ve MidSEFF'in uzman desteği ile birlikte Mutlular, ülkenin bugüne kadar kurulmuş en büyük biyokütle enerji santrali olacaktır.


MidSEFF kapsamında finanse edilen en büyük ölçekli hidroelektrik santrali olan Koçlu Hidroelektrik Santrali, Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemlerinin Başarılı Şekilde Uygulanması ve Sertifikasyonu Ödülü'ne (ISO 14001 ve OHSAS 18001) layık görülmüştür. Projeye, Finansbank toplam 43,9 milyon Avro finansman sağlamıştır.


Çevresel ve Sosyal Standartların Proaktif Uygulanması Ödülü'nü, en üst çevresel ve sosyal standartları uygulayan Samurlu ve Karadere Rüzgar Enerji Santralleri aralarında paylaşmıştır. Projelere, Garanti Bankası tarafından sırasıyla 30,3 milyon Avro ve 6,7 milyon Avro finansman sağlanmıştır.


En İleri Karbon Kredisi Projesi Ödülü, Rönesans Holding'e ait Sena Hidroelektrik Santrali'ne verilmiştir. Proje, MidSEFF kapsamında sağlanan ek karbon piyasası desteğinden yararlanmış ve ardından Doğrulanmış Karbon Standardı (VCS) tarafından tescil edilmiştir. Projenin halihazırda satabilecek durumda olduğu 20.000'den fazla karbon kredisi bulunmaktadır. Projeye, Garanti Bankası 24,7 milyon Avro finansman sağlamıştır.


En Yüksek CO2 Azaltımı Sağlayan Proje Ödülü, 56,4 MW kurulu güce sahip Edincik Rüzgar Enerji Santrali'ne verilmiştir. Bu proje MidSEFF kapsamında karbon piyasası desteğinden yararlanmış ve ardından Gold Standard tarafından akredite olmuştur. Edincik, İş Bankası aracılığıyla 15 milyon Avro kredi kullanmıştır.


En Yüksek Kapasiteli Jeotermal Enerji Santrali Ödülü, paydaşları ile kurduğu etkili iletişimden dolayı öne çıkan, Pamukören Jeotermal Enerji Santrali'ne verilmiştir. Proje için Vakıfbank 37,4 milyon Avro finansman sağlamıştır.


En Başarılı Paydaş Katılımı Ödülü, Karadeniz Bölgesi yerel halkı ile oldukça başarılı ilişkiler kurmuş olan Saray Hidroelektrik Santrali'ne verilmiştir. Projeye, Vakıfbank 14,9 milyon Avro finansman sağlamıştır.


En Yüksek Enerji Tasarrufu Sağlayan Proje Ödülü, çimento üreticisi Göltaş Çimento A.Ş.'ye verilmiştir. Atık ısıdan geri kazanım ile elektrik üreten ve daha verimli bir değirmen kullanan şirketin, yıllık enerji kullanımını 75.000 MWh azalması beklenmektedir. Yapı Kredi, proje için 30,7 milyon finansman sağlamıştır.


Çevresel ve Sosyal Etkilerin Yönetiminde En İleri Proje Ödülü, CO2 salımını yakalayarak, bunu bölgedeki seralarda kullanan ve endüstriyel gaz kullanıcılarına satan Gümüşköy Jeotermal Enerji Santrali'ne verilmiştir. Projeye, Yapı Kredi Bankası tarafından 15,9 milyon Avro finansman sağlanmıştır.


Bu haber toplam 1908 defa okundu


YAZARLAR