Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - DEDAŞ İşçileri Eylemde
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

DEDAŞ İşçileri Eylemde

DEDAŞ İşçileri Eylemde
DİSK Enerji-Sen üyesi yaklaşık 200 taşeron işçi, yaklaşık 50 gündür ödenmeyen maaşları nedeniyle 25 Şubat günü eylem başlattılar.
01.03.2016 / 22:09

Enerjimagazin-Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Şırnak, Mardin ve Siirt illerinde hizmet veren Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş (DEDAŞ) Urfa İl Müdürlüğü bünyesinde çalışan DİSK Enerji-Sen üyesi yaklaşık 200 taşeron işçi, yaklaşık 50 gündür ödenmeyen maaşları nedeniyle 25 Şubat günü eylem başlattılar.


İşçiler, eylemin 5’inci gününde konuya ilişkin bir basın açıklaması yaptılar. İşçiler adına basın açıklamasını okuyan Lütfü Topkan, 5 gündür elli güne yakın bir süredir ödenmeyen maaşları için eylemde olduklarını belirterek, bu haklı eylemleri sırasında istemeden de olsa yaşanılan mağduriyetler nedeniyle Şanlıurfa halkından özür diledi.


Topkan, “Aralık ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından asgari ücrete % 30 oranında bir artış yapıldı. Bu artışın ardından tüm işyerlerinde işçi ücretleri bu artış oranında yeniden düzenlenmesi yönünde gelişmeler yaşandı. Bizler de bu artışın ücretlerimize yansıtılmasını talep ediyoruz.


Konuyla ilgili olarak üst işveren Dicle EDAŞ ise asgari ücrette gerçekleşen bu artışı yok saymakta ve bizlere enflasyonun bile altında bir oranda zam önermektedir. Bu durumu kabul etmiyoruz. Bizler emeğimiz karşılığını istiyoruz. Asgari ücrete yapılan yasal artışın maaşlarımıza yansıtılmasını talep ediyoruz.” dedi.


DİSK Enerji-Sen Sendikasının Basın Açıklaması Şu Şekilde:


“Bugün buraya Dicle EDAŞ Urfa İl Müdürlüğü bünyesinde çalışan taşeron enerji işçilerinin yaşadıkları sorunları ve taleplerimizi dile getirmek için toplandık.


Bilindiği üzere 25 Şubat günü elli güne yakın bir süredir ödenmeyen maaşlarımız için İş Kanunu 34. Maddesi gereğince çalışmadık.


Konuyla ilgili yasal bildirimlerimizi gerek çalıştığımız kuruma gerekse de İşkur ve Bimer'e yaptık.


5 gündür bu haklı talebimiz için direnişteyiz.


Asgari ücret artışı maaşlarımıza yansıtılsın


Bilindiği gibi Aralık ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından asgari ücrete % 30 oranında bir artış yapıldı. Bu artışın ardından tüm işyerlerinde işçi ücretleri bu artış oranında yeniden düzenlenmesi yönünde gelişmeler yaşandı. Bizler de bu artışın ücretlerimize yansıtılmasını talep ediyoruz.


Konuyla ilgili olarak üst işveren Dicle EDAŞ ise asgari ücrette gerçekleşen bu artışı yok saymakta ve bizlere enflasyonun bile altında bir oranda zam önermektedir.


Bu durumu kabul etmiyoruz. Bizler emeğimiz karşılığını istiyoruz. Asgari ücrete yapılan yasal artışın maaşlarımıza yansıtılmasını talep ediyoruz.


Urfa Halkına teşekkür ediyoruz


Verdiğimiz mücadele aynı zamanda Urfa halkına daha iyi bir hizmet verebilme mücadelesidir. Bizlerin daha iyi koşullarda çalışıp, işimizi daha iyi yapıp Urfa Halkına da daha iyi hizmet verebileceğiz.


Bu mücadelemizi kendi mücadelesi gibi sahiplenen ve bizlerden desteğini eksik etmeyen Urfa Halkına buradan bir kez daha teşekkür ederiz.


Mücadelemiz sırasında istemeden de olsa yarattığımız mağduriyetler nedeniyle halkımızdan özür dileriz.


Haklı taleplerimizin arkasındayız


Buradan bir kez daha çağrı üst işverenimiz Dicle EDAŞ’a çağrıda bulunuyoruz.


Maaşlarımız zamanında yatırılsın.


Asgari ücret artışı maaşlarımıza yansıtılsın.


İşyerindeki keyfi uygulamalara son verilsin.


Bizler bu haklı taleplerimizi kazanana kadar mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.


DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ!”


Bu haber toplam 2493 defa okundu


YAZARLAR