Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerco'dan Flaş Doğalgaz Açıklaması
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerco'dan Flaş Doğalgaz Açıklaması

Enerco'dan Flaş Doğalgaz Açıklaması
Enerco: Resmi bir açıklama yapılmadan gaz akışında azalma yapıldı.
03.03.2016 / 22:53

Enerjimagazin-1 Nisan 2009 tarihinden bugüne Türkiye’ye Rusya Federasyonu’ndan her yıl 2,5 milyar metreküp doğal gaz ithal eden Enerco Enerji San. ve Tic. A.Ş, 24 Şubat 2016 tarihinden bugüne yaşanan gaz akış miktarındaki azalmaya ilişkin bir basın açıklaması yayınladı. 


Hiçbir resmi bir açıklama yapılmadan gaz akışında azalmanın başlatıldığının belirtildiği açıklamada,şu bilgilere yer verildi; “Son birkaç yıldır Gazprom Export’un (GPE) Türkiye’ye doğal gaz satış fiyatı Türkiye’deki son tüketici fiyatlarının çoğunlukla üzerindeydi. Gazprom Export ve özel ithalatçı şirketler, yıllardır bu sıkıntıyla baş edebilmek için birlikte çalışmaktadırlar. Türkiye’deki birçok özel şirket ve doğal gaz alıcısı bu dönemde zararlara uğradılar. Şirketimizin de içinde bulunduğu her bir özel ithalatçı şirket GPE ile kontrat fiyatında bir revizyon yapılması hususunda Nisan 2015’te anlaşmışlardır. Bu revizyon ile kontrat fiyatı indirilerek kalıcı bir revizyon yapılmıştır, bu revizyon geçici değildir ve herhangi bir tarafın diğer tarafın onayı olmadan bunu değiştirme ya da iptal etme hakkı yoktur.


Geçen yılın sonunda GPE, kontrat fiyatında revizyon talebinde bulundu. Kontratımız bu şekilde bir talebe müsaade etmekle birlikte, tarafların müzakere etmesini, karşılıklı anlaşmasını veya son olarak tahkim yolunu gerektirmektedir. Görüşmeler yapıcı bir şekilde başlamıştır. Kısa bir süre önce GPE fiyatta acil bir artış talep etti ve gazı azaltmak ile tehdit etti. Ne yazık ki, gaz akışındaki azalma 24 Şubat’ta resmi bir açıklama yapılmadan başladı. Kontrat kapsamında şirketimiz tarafından ödenmemiş bir borç bulunmamaktadır. Açık olmayan herhangi bir husus yoktur, kontrat çok açık ve nettir. Kontrat kapsamında herhangi bir tarafın tek taraflı olarak kontrat fiyatını değiştirmesi mümkün değildir. Bu gibi eylemlerden derin üzüntü duymaktayız, tarafların kontrat hükümlerine uyması gerekiyor. Özel Türk şirketleri Gazprom Export’un Türkiye’deki müşterileri olarak yıllardır Rus gazının Türkiye piyasasındaki fiyat ve konumunu savunmaktadırlar. Mevcut durum hem özel ithalatçılara çok büyük zararlar verebilir hem de Rus gazının Türkiye enerji piyasasındaki itibarını zedeleyebilir. Bu gibi eylemlerin son bulmasını ve konunun kontratlar kapsamında çözülmesini umuyoruz.”


Bu haber toplam 1436 defa okundu


YAZARLAR