Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bakan Ağbal'dan 4/C Açıklaması
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bakan Ağbal'dan 4/C Açıklaması

Bakan Ağbal'dan 4/C Açıklaması
Bakan Ağbal 4/C'lilere ilişkin soruları yanıtladı
15.03.2016 / 00:38

Enerjimagazin-Maliye Bakanı Naci Ağbal, TBBM’de devam eden bütçe görüşmelerinin soru cevap bölümünde sık sık 4/C’lilerin kadro ve ek ödeme sorunlarına ilişkin sorularla karşı karşıya kaldı.


Bakan Ağbal, 4/C’lilerin ne zaman kadroya alınacaklarına ilişkin sorulara ”Biliyorsunuz, özelleştirme sonrası kardeşlerimizin mağdur olmaması için bu işçilerin geçici personel statüsünde kamuda istihdamını sağladık. Daha önce, on ay olan çalışma süreleri on bir ay yirmi sekiz güne çıkarıldı. 2010 yılından itibaren de ücretlerinde, aylıklarında, mali ve sosyal haklarında önemli iyileştirmeler sağlandı” şeklinde yanıt verdi.


Ağbal, Danıştay kararına rağmen 4/C’lilere ek ödeme yapılmadığına ilişkin soruya verdiği cevapta ise “4/C’lilere, toplu sözleşme hükmü gereği 160TL ek ödeme verildiğini, bunun dışında bir ek ödemenin yapılamayacağını” söyledi.


4/C’lilere 160 TL Ek Ödeme Veriliyor


Bakan Ağbal, 4/C’lilerin ek ödeme sorunlarına ilişkin aşağıdaki ifadeleri kullandı:


Biliyorsunuz, bizim, kamuda çalışan memurlara ve sözleşmeli personele ek ödeme yapılmaktadır. 4/C'li personel iki grup; bunlardan bir tanesi Sağlık Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışan geçici personel. Bu arkadaşlarımız kendilerine de ek ödemenin yapılması yönünde müracaatlarda bulunmuşlar, idare bunu kabul etmeyince bu defa mahkemeye gidilmiş, idare mahkemesi de bu konuyu Anayasa Mahkemesine taşımış "Yasal olarak bu, Anayasa'ya aykırıdır." şeklinde. Fakat, Anayasa Mahkemesi bu başvuru talebini kabul etmemiş, Anayasa Mahkemesi temel gerekçe olarak da bu kişilerin bulundukları statülerin memur ve sözleşmeli personele göre farklı olduğunu dolayısıyla onlarla ilgili olarak özel bir belirleme yapılmadığı için ek ödeme yapılamayacağına hükmetmiş.


İkinci grup personel ise, geçici personel ise ek ödeme kendilerine yapılmadığı için mahkemelere gitmişler, bunlarla ilgili bazı mahkemeler lehte karar vermiş, bazı mahkemeler aleyhte karar vermiş ama bu arada 2016 ve 2017 yıllarına ilişkin toplu sözleşme görüşmelerinde sendikalarımız tarafından bu konu gündeme getirilmiş ve orada da mutabık kalındığı şekliyle 4/C'li personelimize aylık 160 lira ek ödeme yapılması uygun görülmüş. Dolayısıyla, şu anda, 4/C'li personelimize sendikalarla varılan mutabakata göre aylık 160 lira ödeme yapılmaktadır ama bu arada bir grup geçici personelimiz daha önceki açtıkları davaları kazandıkları gerekçesiyle oradaki, daha yüksek tutarda ek ödeme hükmedilmiş kendilerine bu ek ödemenin yapılmasını talep ediyorlar.


Şimdi, biliyorsunuz, Anayasa değişikliğiyle, memurlarla yapılan toplu sözleşme hükümleri yasa hükmündedir. Dolayısıyla, bütün geçici personele öngörülen ek ödeme tutarı ne ise, bunu ödemek zorundayız; geçmişten lehe olan mahkeme kararı olsa bile daha sonraki bir tarihte yasa hükmünde olan bir toplu sözleşme hükmü olduğu için 160 liralık ek ödemeyi yapıyoruz.


Bu haber toplam 6748 defa okundu
YORUMLAR
Taner ÇALIŞKAN: 
"özelleştirme"
Özelleştirme neticesinde devletimizin yıllarca eğiterek yetişdirdiği bir birinden değerli teknisyen vasfındaki arkadaşlarımızın hak ve hukuklarının ihlal edildiği ap açık ortadadır ne olduğu belli olmayan devletimizin üvey evlat muhamelesi yaptığı 4 c denilen kadrolarda kullanması büyük ayıptır benim bildiğim hak alınmaz verilir özelleştirme durumunda E.Ü.A.Ş Yönetimi kendi kurum içinde ustalarımızın yıllarca elde ettiği tecrübelerini bile hiçe sayarak özelleştirme kapsamında olan yerlerden ustalarımızın mağduriyetini gidereceği yerde alakası olmayan yerlerden personel teğmin etmesi çok garip buradan bütün devlet yetkililerine sesleniyorum bu duruma birilerinin dur demesi lazım bizler emeğin emek taşlarıyız fazlasını istemiyoruz 4857 dayimi işci statüsündeki haklarımızla kendi kurum içerisinde veya farklı kurumlarda kendi mesleklerimizi icraa etmek istiyoruz SAYGILARIMLA
01.04.2016 / 23:26
Mustafa ikizoğlu: 
""
Geçiş için koymuş olduğunuz 6 aylık süreyi şimdi tamamen kaldırdınız daha önce dağıtım şirketlerinde kalıp geçmeyenlere yazık değilmi?
23.03.2016 / 20:49
tufan: 
"2014 öncesi"
2014 öncesi özelleşen ve o günki şartlarda 4/c geçmek şirketin elinde olup geçirilmeyen personelin durumu hakkında ne düşünüyosunuz. 2014 yılından sonraki mağdurlara sınırsız çalışma ve 4/c verdiniz bizim hakkımızda var. yukarda allah var.
12.03.2016 / 20:57


YAZARLAR