Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Benzin ve Motorine Beklenen İndirim Geldi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Benzin ve Motorine Beklenen İndirim Geldi

Benzin ve Motorine Beklenen İndirim Geldi
Bugünden itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatı İstanbul’da 4,56 liraya, motorin ise 4 liraya geriledi.
18.04.2013 / 10:25

Benzin ve motorine kısa bir aradan sonra ikinci indirim geldi. Bugünden itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatı İstanbul’da 4,56 liraya, motorin ise 4 liraya geriledi. Benzin 7, motorin ise 9 kuruş ucuzlamış oldu.


Akaryakıt dağıtım şirketleri 10 Nisan’da benzin ve motorin satış fiyatlarında litrede 10-11 kuruş indirim yapmıştı. Bugün gelen indirimle birlikte motorin ve benzine 1 haftada ikinci kez indirim yapılmış oldu.


Altında yaşanan çöküşün ardından şimdi de petrol fiyatlarında sert bir düşüş yaşanıyor. Şubat ayında 120 dolar sınırına kadar yükselen brent petrolün fiyatı Temmuz 2012′den bu yana ilk kez 100 doların altını gördü. Sadece iki ayda gerçekleşen düşüş yüzde 17′yi buldu.


14 MİLYON DOLAR CEBİMİZDE KALACAK


Ayrıca düşüşün yılda 60 milyar dolarlık enerji faturası ödeyen Türkiye’nin uluslararası finansal dengelerine de oldukça ciddi bir katkı sağlaması bekleniyor. Petrol fiyatlarında şubat ayındaki 120 dolarlık fiyattan bu yana gerçekleşen düşüşün Türkiye’ye enerji faturası olarak pozitif yansımasının günlük 14 milyon dolar olduğu hesaplanıyor.


Bu da fiyatların aşağıda kalmayı sürdürmesi durumunda yıllık olarak enerji faturasını toplam 5 milyar dolardan fazla azaltabilecek bir gelişme.

Bu haber toplam 2088 defa okundu


YAZARLAR