Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Dünya Doğal Gaz Piyasasındaki Gelişmeler İstanbul'da Değerlendirildi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Dünya Doğal Gaz Piyasasındaki Gelişmeler İstanbul'da Değerlendirildi

Dünya Doğal Gaz Piyasasındaki Gelişmeler İstanbul'da Değerlendirildi
Dünya doğal gaz piyasasındaki gelişmeler ‘’IGU (International Gas Union) Dağıtım Komitesinin 2. Toplantısı'nda değerlendirildi.
16.03.2016 / 12:10

Enerjimagazin-‘’IGU (International Gas Union) Dağıtım Komitesinin 2. Toplantısı 9 Mart 2016-11 Mart 2016 tarihleri arasında GAZBİR’in ev sahipliğinde İstanbul da gerçekleştirildi. İGDAŞ toplantının  diğer sponsoruydu.


20 farklı ülkeden 32 katılımcı ile gerçekleştirilen organizasyonda, dünya doğal gaz piyasasındaki gelişmeler değerlendirildi.


GAZBİR tarafından yapılan sunumda Türkiye doğal gaz piyasası ve doğal gaz dağıtım piyasasının geldiği nokta detaylı şekilde değerlendirildi. Türkiye doğal gaz dağıtım piyasasının özellikle son 10 yılda geldiği nokta katılımcılar tarafından ilgiyle karşılandı.


Yeni tüketicilere ulaşım ve işletme de mükemmellik başlıkları altında yapılan değerlendirmelerde katılımcılar çeşitli sunumlar yaptılar.  2017 yılında Washington da gerçekleştirilecek sonuç toplantısı için değerlendirmeler yapıldı.


International Gas Union’ın İstanbul toplantısını değerlendiren GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan; “Dünyanın 20 farklı ülkesinden gelen katılımcılarla gerçekleşen toplantıya GAZBİR olarak ev sahipliği yapmaktan memnunuz. Organizasyonun diğer sponsoru İGDAŞ’a da desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.


Toplantıların çok faydalı olduğu kanaatindeyim. Dağıtım piyasasında, özellikle Avrupa ülkelerinde doğal gaz kullanımı bir doygunluk seviyesine gelmiş durumda. Sektörde faaliyet yapan şirketler abone sayısının artışı için neler yapılabileceğini değerlendiriyorlar. Ülkemizde ise 2016 yılı itibariyle 11,6 milyon abonemiz var. Abone hedefimizi 2023 yılında 19 milyon, 2030 yılında ise 22,2 milyon olarak belirledik. Yeni şebeke yatırımları ve genişleyen dağıtım bölgelerindeki potansiyeli kullanarak bu sayıya ulaşabileceğimizi düşünüyoruz.


Mevcut şebekemizin ulaştığı yerlerde hala potansiyel abonemizin yaklaşık olarak %65’inin doğal gaz abonesi olduğunu görüyoruz. Özellikle yerel yönetimlerden ve Valiliklerden illerde doğal gaz kullanımının yaygınlaştırılması için destek sağlamalarını istiyoruz.


GAZBİR’in de üyesi olduğu komitenin bir sonraki toplantısı bu yılın Ekim ayında Hollanda’nın Den Haag şehrinde düzenlenecek. Dağıtım Komitesinin 2017 yılında ABD’nin Washington şehrinde toplanması kararlaştırıldı.


Bu haber toplam 1593 defa okundu


YAZARLAR