Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Kendi Elektriğini Üreten KOBİ Destek Kredisi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Kendi Elektriğini Üreten KOBİ Destek Kredisi

Kendi Elektriğini Üreten KOBİ Destek Kredisi
Garanti Bankası, "Kendi Elektriğini Üreten KOBİ Destek Kredisi" ürününü hazırladı.
07.04.2016 / 09:17

Enerjimagazin-Garanti Bankası KOBİ Bankacılığı Pazarlama Koordinatörü Esra Kıvrak, "Kendi Elektriğini Üreten KOBİ Destek Kredisi" ile müşterilerine kredi geri ödemesinde 10 yıla kadar vade ve 2 yıla kadar geri ödemesiz dönemin yanı sıra doğru, kapsamlı bilgi ve güvenilir yönlendirme imkanı sunduklarını bildirdi.

Kıvrak, Kayseri'de bir otelde düzenlenen "Güneş Enerjisi Projeleri Finansmanı ve Tarımda Yinelenebilir Enerji Kullanımı" konulu toplantıda, 2014 yılında güneş enerjisi santrallerine ilişkin mevzuatta yapılan değişiklik sonrası "Kendi Elektriğini Üreten KOBİ Destek Kredisi" ürününü hazırladıklarını söyledi.

Güneş enerjisi sistemi projelerini finanse ederken yatırımcıların maliyetleri düşürmesine ve kar etmesine destek olmayı hedeflediklerini dile getiren Kıvrak, "Kendi Elektriğini Üreten KOBİ Destek Kredisi ile müşterilerimize kredi geri ödemesinde 10 yıla kadar vade, 2 yıla kadar geri ödemesiz dönemin yanı sıra doğru, kapsamlı bilgi ve güvenilir yönlendirme imkanı sunuyoruz. Önümüzdeki dönemde ülkemizde yapılacak yeni enerji yatırımlarına vereceğimiz finansmanla bu alana desteğimizi sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

Proje Finansman Birimi Müdürü Emre Hatem ise Türkiye'nin güneş enerjisi potansiyeli hakkında bilgiler verdi.

Son dönemde güneş enerjisi sektörüne ciddi bir talep olduğunu dile getiren Hatem, "Türkiye'deki güneş enerjisi projelerinin büyümesinde 4 önemli faktör var. Bunlardan biri yenilenebilir enerji destekleme mekanizması, yani alım garantisi. Bunun dışında 2013'te yayımlanan lisanssız elektrik üretimi mevzuatı, bir başka faktör. Üçüncüsü dünyadaki panel fiyatlarının çok ciddi şekilde düşmesiyle birlikte yatırımların uygun hale gelmesi. Dördüncüsü ise uzun vadeli finansmanın Türk bankaları tarafından sağlanıyor olabilmesi. Bu faktörleri üst üste koyduğumuzda yatırımların çok hızlı bir şekilde büyüyeceğini görebiliyoruz." diye konuştu.

TEİAŞ tarafından açıklanan trafolara bağlanabilecek lisanssız elektrik gücünün toplam 7 bin 700 megavat olduğunu, bunlardan 5 bin 500 megavatlık projenin ilgili trafoya bağlanma izni aldığını aktaran Hatem, şöyle devam etti:

"TEDAŞ'a yapılan başvurular 5 bin megavat, TEDAŞ'ın onayladığı başvurular ise 3 bin megavat. TEDAŞ başvurularını baz alırsak, megavat başına da 1 milyon dolar kredi ön görürsek, şu an itibarıyla 5 milyar dolarlık bir finansman pazarından bahsediyoruz. Bu önemli bir pazar. Bu projelerin de önümüzdeki 3 yıl boyunca finanse edildiğini düşünürsek yıllık 1,5 milyar dolar finansmanı bankalar olarak sağlamayı öngörebiliriz. Biz de Garanti Bankası olarak bu pazardan yüzde 20 civarında pay almayı hedefliyoruz. Bu çerçevede hem teknik ekiplerimizi oluşturuyoruz hem de banka içi süreçlerimizi buna uygun hale getiriyoruz."

Bu haber toplam 1553 defa okundu


YAZARLAR