Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Avrupa’nın En Büyük Yüzer Güneş Enerjisi Santrali İşletmeye Hazır
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Avrupa’nın En Büyük Yüzer Güneş Enerjisi Santrali İşletmeye Hazır

Avrupa’nın En Büyük Yüzer Güneş Enerjisi Santrali İşletmeye Hazır
Kurulu olduğu alan yaklaşık 8 futbol sahası büyüklüğünde ve yılda 5,8 milyon kilovatsaat enerji üretmesi bekleniyor.
07.04.2016 / 09:18

Enerjimagazin-Heathrow Havaalanı yakınlarındaki bir su rezervi üzerine inşa edildi ve yine su işleyecek bir tesisin enerjisinin bir bölümünü karşılayacak. Kurulu olduğu alan yaklaşık 8 futbol sahası büyüklüğünde ve yılda 5,8 milyon kilovatsaat enerji üretmesi bekleniyor.


Thames Water enerji yönetimi sorumlusu Angus Berry’ye göre güneş panelleri önemli potansiyele sahip olsa da bu aşamada tek enerji kaynağı olmak için yeterli seviyede değil:


“Güneş enerjisi daimi çalışan bir pil gibi değil. Güneş battığında artık bir şey üretmiyor. Oysa ki beslediği tesisler gece de çalışmaya devam etmek zorunda. Mesela gece-gündüz su pompalamak zorundayız. Dolayısıyla yüzer teknoloji de kullansanız sadece güneş enerjisine dayalı çalışamazsınız. O ancak tüm bir stratejinin bir parçası olabilir.”


23 000 fotovoltaik hücre birbirine bir sal gibi bağlı şekilde hava yastıklarının üzerine kurulu. Göletin dibine bırakılan 200 çapanın yanısıra enerji kablolarla birkaç kilometre mesafedeki üretim merkezine taşınıyor. Üretim merkezi de İngiltere’nin en büyük su kurumu tarafından işletiliyor. Lightsource tepe yöneticisi Nick Boyle’a göre sistemin avantajı çok ısınan güneş panellerinin kolayca soğutulabiliyor olması.


“Güneş enerjisiyle sağlanan elektrik soğutulabilen panolarla olduğunda çok daha verimli oluyor. Yüzer panoların en büyük avantajı da bu. Onlar serinde kalıp soğutulduklarından tüm santral de daha verimli çalışabiliyor. Bir bozkırın ortasında olmasından çok daha fazla elektrik üretebiliyorlar.”


Heatrow yakınlarındaki üretim merkezi halen test aşamasında ve genel elektrik şebekesine bağlı değil. Fakat birkaç ay içerisinde bu entegrasyonun sağlanması bekleniyor. Bu sağlandığında üretim merkezinin elektrik ihtiyacının yüzde 20’sini karşılayacak ve yaklaşık 10 milyon kişiye hizmet verecek. Benzeri bir diğer santral de Manchester yakınlarına inşa ediliyor. Japonya’da 2018 yılında hizmete girmesi beklenen bir diğer örnek santralin yıllık üretim hedefi ise 13.7 milyon megavatsaat. Euronews

Bu haber toplam 2834 defa okundu


YAZARLAR