Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Elektrik Tarifelerinde İndirim
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Elektrik Tarifelerinde İndirim

Elektrik Tarifelerinde İndirim
KKTC'de elektrik tarifelerinde indirime gidilmesine yönelik önerge dün Bakanlar Kurulu’nda onaylandı.
31.03.2016 / 17:20

Enerjimagazin-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan elektrik tarifelerinde indirime gidilmesine yönelik önerge dün Bakanlar Kurulu’nda onaylandı. Yapılan düzenlemeyle Şubat 2015 tarihinden beri uygulanmakta olan Sosyal Yardım tarifesinde yüzde 20 oranında, konut tarifelerinde ise 9.09 ile 3.70 arasında değişen oranlarda indirime gidildi.

Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Elektrik İnkişaf Yasası uyarınca nizamnamedeki kıstaslar dikkate alınarak yapılan maliyet hesaplaması çerçevesinde hazırlanan önergedeki yeni tarifeler, 1 Nisan itibariyle yürürlüğe girecek.

Maliye Bakanı Birikim Özgür, halkın beklentisine cevap verebilecek bir indirim için KIB-TEK ile çalışma yapılacağı yönündeki açıklamalarını hatırlatarak, “Gerek finansman maliyetlerinde, gerekse kayıp kaçak oranında sağlanan düşüş ile halkımızın daha uygun fiyata elektrik tüketmesine imkân sağlanmıştır. Bu yapılan çalışmaların meyvesidir” dedi.

Maliye Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, yapılan düzenlemeyle Şubat 2015 tarihinden beri uygulanmakta olan Sosyal Yardım tarifesinde ve Konut tarifelerinde indirime gidildiği, konutlarda tüketilen elektrikte yüzde 52,93 ile en yüksek tüketim oranına sahip 1.Konut tarifesinde yüzde 9,09 olmak üzere, konut tariflerinde indirim yapıldığı belirtildi ve şu bilgiler verildi:

“KKTC Bakanlar Kurulu’nun Fasıl 171 sayılı Elektrik İnkişaf Yasası’nın 23/1 maddesi uyarınca elektrik tarifelerinin düzenlenebilmesi için 1 KWS elektrik maliyetinin hesaplanma şekli nizamnamenin 4. (dört) maddesinde belirtildiği üzere 3 (üç) ayı geçmeyecek periyotlarda YB diye tanımlanan yakıt maliyeti Fuel-Oil’in ağırlıklı ortalama maliyeti dikkate alınarak ve yakıt dışındaki maliyet unsurlarının tümü ise SB diye tanımlanmış olup 1KWS elektrik maliyeti hesaplanarak elektrik satış tarifeleri belirlenmektedir.

Bu çerçevede yapılan ilk uygulama 1 Şubat 2015 tarihinde belirlenen maliyet hesaplamalarına göre 1 KWS elektrik maliyeti toplamda (YB+SB) 45 kuruş olup bunun 19 kuruşu yakıt maliyetidir.

Fasıl 171 sayılı Elektrik İnkişaf Yasası uyarınca belirtilen kıstaslar çerçevesinde yapılan hesaplamalar sonucu kamuoyunda elektrik fiyatlarında indirimin genelde tüm akaryakıt fiyatlarında özelde ise elektrik üretiminde kullanılan Fuel-Oil fiyatlarındaki düşüş nedeniyle değil, ağırlıklı olarak nizamnameye göre SB diye tanımlanan maliyetlerdeki düşüş nedeniyle gerçekleşeceği tespiti yapılmıştır.

Nizamnamede YB diye tanımlanan yakıt maliyetinden kaynaklanan indirimin kamuoyunun beklentileri çerçevesinde olmamasının 2 (iki) nedeni bulunmaktadır. Bunun birinci nedeni Şubat 2015 tarifelerinin belirlenmesinde baz alınan dolar kurulunun (yakıtın alındığı para birimi) 2.30 seviyesinden 2,90 seviyelerine gelmesi ve yakıtın bu fiyatlardan alınması, ikinci nedeni ise elektrik üretiminde kullanılan yakıtta %3,5 kükürt yerine %1 kükürt içeren yakıt kullanımına geçilmesi nedeniyle yakıtın birim fiyatının artması etken olmuştur.” Mahir Kerem KAYA/KKTC

Bu haber toplam 1666 defa okundu


YAZARLAR