Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - EPDK Petrol Piyasası Lisans Yönetmeliğinde Değişiklik
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

EPDK Petrol Piyasası Lisans Yönetmeliğinde Değişiklik

EPDK Petrol Piyasası Lisans Yönetmeliğinde Değişiklik
EPDK Petrol Piyasası Lisans Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı.
04.05.2013 / 23:20

 


Enerjimagazin-EPDK Petrol Piyasası Lisans Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı.


17/6/2004 tarihli ve 25495 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) Petrol Piyasası Lisans Yönetmeliğinin 44 üncü maddesinin birinci fıkrasında değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklik ile ilgili EPDK duyurusu Resmi Gazete’de yayımlandı. 01.07.2013 Tarihinde yürürlüğe girecek olan yönetmelik aşağıdaki şekilde değiştirildi.


“Petrolün ihracı serbesttir. Akaryakıt haricinde kalan petrol ürünlerinin yurt içi ve yurt dışı kaynaklardan teminine ilişkin işlemler çıkarılacak tebliğlerle düzenlenir. Ham petrol ve akaryakıt ithalatı, ilgili ve diğer mevzuattaki hükümlere uymak koşuluyla, lisanslarına göre hak sahibi kılınan kişilerce serbestçe yapılır.”


Madde 44 - (Eski Hali) Petrolün ihracı ve ürünlerin ithali serbesttir. Ham petrol ve akaryakıt ithalatı, ilgili ve diğer mevzuattaki hükümlere uymak koşuluyla, lisanslarına göre hak sahibi kılınan kişilerce serbestçe yapılır.


Dağıtıcı lisansı sahiplerinin kendi ticari unvanı altında aldığı istasyonlu kategorili bayilik lisansları kapsamında yaptığı satış, dağıtıcının toplam yurt içi pazar payının yüzde onbeşinden fazla olamaz.


Dağıtıcıların yurt içi pazar payı, toplam yurt içi pazarın yüzde kırkbeşini geçemez.


İstasyonsuz kategorisi altında verilmiş bayilik lisansı sahipleri, benzin türleri ile motorin, kırsal motorin, jet yakıtı ve otobiodizel satışı yapamaz.


Motorlu kara taşıtlarına akaryakıt türlerinden; yakıt nafta, gazyağı, jet yakıtı, fuel oil türleri ve yakıtbiodizel ikmal edilemez.


Ham petrol ve akaryakıt ithalatı miktar ve belirli teknik ölçümleri yapılabilecek donanıma sahip yetkili gümrük idarelerinden yapılır.” hükümlerini içeriyordu.


Yapılan değişikliğe göre ham petrol ve akaryakıt ithalatı, ilgili ve diğer mevzuattaki hükümlere uymak koşuluyla, lisanslarına göre hak sahibi kılınan kişilerce serbestçe yapılacak.


Değişikliğe göre önceden ham petrol ve akaryakıt ithalatı, miktar ve belirli teknik ölçümleri yapabilecek donanıma sahip yetkili gümrük idarelerinden yapılırken, yeni düzenlemeye göre ham petrol ve akaryakıt ithalatı, ilgili ve diğer mevzuattaki hükümlere uymak koşuluyla, lisanslarına göre hak sahibi kılınan kişilerce serbestçe yapılacak.


Yönetmelikte Yapılan değişiklikle “Dağıtıcı lisansı sahiplerinin kendi işlettikleri istasyonlar aracılığı ile yaptığı satış, dağıtıcının toplam yurt içi pazar payının yüzde onbeşinden fazla olamaz. Dağıtıcıların yurt içi pazar payı, toplam yurt içi pazarın yüzde kırkbeşini geçemez” şeklinde olan yükümlülükler de kaldırıldı.

Bu haber toplam 3549 defa okundu


YAZARLAR