Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bakan Albayrak TAP İnşaatının Temel Atma Törenine Katıldı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bakan Albayrak TAP İnşaatının Temel Atma Törenine Katıldı

Bakan Albayrak TAP İnşaatının Temel Atma Törenine Katıldı
TAP, TANAP'a Türk-Yunan sınırında dahil olacak.
20.05.2016 / 00:06

Enerjimagazin-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Yunanistan'ın Selanik kentinde, Trans-Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TAP) inşaatının resmi temel atma törenine katıldı.


Bakan Albayrak, buradaki konuşmasında, enerji sektörünün, yenilenebilir enerji, düşük emisyon hedefleri ve enerji verimliliği gibi alanlarda yaşanan gelişmeler ve çeşitli yeni teknolojilerin yaygın kullanımıyla çarpıcı bir değişime uğradığını söyledi.

Günümüzde güvenilir ve sürdürülebilir enerjiye ihtiyacın zaruri olduğunun altını çizen Albayrak, "Enerji kesintilerine olan tahammül gitgide azalmaktadır. Doğalgaz ve kömür başta gelen enerjikaynakları olarak, AB üyesi ülkelerde olduğu gibi komşu ülkelerin deenerji karışımında, önümüzdeki on yıllar boyunca kilit bir belirleyici unsur olmaya devam edecektir." ifadelerini kullandı.

Uluslararası iş birliği ve ortaklıkların, Avrupa'nın arz güvenliğine ilişkin ağır basan endişelerin üstesinden geldiğini ifade eden Albayrak, "TAP projesi, TANAP projesiyle birlikte bölgede gaz-gaza rekabetinin daha da artırılması ve etkin, güvenilir piyasaların inşa edilmesi anlamında bir başarı öyküsüdür." diye konuştu.

Albayrak, TANAP ve TAP'ın ölçeklenebilir projeler olduğuna işaret ederek, "Her iki projenin de başlangıçtaki kapasiteleri, dinamik bir perspektif göz önünde bulundurularak, daha fazla talep ve daha fazla gaz tahsisatını karşılamak üzere artırılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Günümüz gaz piyasalarında, enstitüler ve teknolojilerdeki yenilikler, uzun vadeli kontratları çağ dışı bırakmakta ve ulusal ve uluslararası fiziksel ve sanal gaz ticaretleri gelişmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Doğalgazın temiz ve rekabetçi doğası nedeniyle vazgeçilmez kaynak olmaya devam edeceğini dile getiren Albayrak, şöyle devam etti:

"TAP ve TANAP’ın, güvenilir ve barışçıl uluslararası katma değerlerin oluşturulmasında sadece bir ilk adım olduğuna, devamının ise daha rekabetçi, dinamik, etkin ve tabii ki de sürdürülebilir enerjipiyasalarının tesis edilmesi için olan ortaklıklar ve işbirlikleri olacağına inancım tamdır. Toplumlarımızın ne altyapılara ne de karşılıklı diyalog ve stratejik ortaklıklara olan yetersiz yatırımlara tahammülleri vardır. Dolayısıyla, bu enerji intikalini güvenilir ve yenilikçi bir şekilde gerçekleştirmeliyiz."

Albayrak, Türk hükümetinin, TANAP ve TAP projelerine olan desteğinin devam edeceğini belirterek, "Arz çeşitliliğinin artırılması ve enerji güvenliğinin sağlanması amacıyla, tüm ekonomik fizibıl projeleri görüşmeye hazır olduğumuzu da burada belirtmek isterim." diye konuştu.

Bakan Albayrak, törenin ardından bölgesel enerji konularında ikili temaslarda bulundu.


878 kilometrelik yolculuk


TAP, TANAP'a Türk-Yunan sınırında dahil olacak ve Yunanistan'ın kuzeyi, Arnavutluk ve Adriyatik Denizi'nden geçerek 878 kilometrelik yolculuğun ardından İtalya'nın doğalgaz şebekesine bağlanacak.

Azeri gazını Avrupa'da birkaç pazara birden taşıyacak boru hattının başlangıç kapasitesi 10 milyar metreküp olacak.

Bu haber toplam 1342 defa okundu


YAZARLAR