Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - HES'ler Cari Açığın Kapanmasına Katkı Sağlıyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HES'ler Cari Açığın Kapanmasına Katkı Sağlıyor

HES'ler Cari Açığın Kapanmasına Katkı Sağlıyor
Bakan Eroğlu: HES'ler cari açığımızın kapanması hususunda olumlu katkı sağlıyor.
23.05.2016 / 21:23

Enerjimagazin-Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ve özel sektör tarafından Türkiye’de işletmeye açılan hidroelektrik santrallerde (HES) 15 Mayıs 2016’da günlük bazda 35,4’lük üretim gerçekleşti.


Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ve özel sektör tarafından Türkiye'de işletmeye açılan hidroelektrik santrallerde (HES) 15 Mayıs 2016'da günlük bazda 35,4'lük üretim gerçekleşti. Böylece 15 Mayıs'ta HES'lerden üretilen elektrik günlük bazda diğer elektrik üretim kaynakları arasında en yüksek paya ulaştı.

HES'lerin yenilenebilir ve çevreye dost bir enerji üretim şekli olduğunun altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Türkiye sahip olduğu hidroelektrik potansiyelini yeterince değerlendiremiyordu. Bu enerji üretim şekline yaptığımız yatırımlar sayesinde tabiata dost ve yerli enerjinin payını artırıyoruz" diye konuştu.

Bu yılın ilk 4,5 aylık döneminde HES'lerden 27,7 milyar kilowattsaat elektrik enerjisi üretildiğini belirten Bakan Eroğlu, "Böylece toplam 94,2 milyar kilowattsaat enerji üretilen bu dönemde HES'lerden üretilen enerjinin payını toplam enerji içerisinde yüzde 29,4'e yükselttik. HES'lerden üretilen bu enerji ile ülke ekonomisine yaklaşık 6 milyar lira katkı sağlamış olduk" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye açısından HES projelerini hayata geçirmenin bir zaruret olduğunun altını çizen Eroğlu, "Türkiye enerji ithal eden bir ülke konumunda bulunuyor ve enerji ihtiyacı her geçen gün artıyor. Bu 4,5 aylık dönemde HES'lerden üretilen enerji doğalgaz ile üretilmiş olsaydı ülkemiz yaklaşık 4,5 milyar Lira doğalgaz ithalatına kaynak aktarmak zorunda kalacaktı. Dolayısıyla HES'ler cari açığımızın kapanması hususunda da olumlu katkı sağlıyor" açıklamasını yaptı.

15 Mayıs 2016'da günlük üretim verilerine göre HES'lerden üretilen enerjinin toplam enerji içindeki payının günlük bazda yüzde 35,4 olarak gerçekleştiğini ifade eden Bakan Eroğlu, "Günlük bazda gerçekleşen bu yüzdeyi sürekli hale getirmek için bu sektöre yatırımlarımız devam ediyor. Zaten ilk 4,5 aylık dönemde gerçekleşen yüzde 29,4'lük üretim yıllık bazda 2005 yılından beri gerçekleşen en yüksek oranı oluşturuyor. Bakanlık olarak yerli ve yenilenebilir enerji olan HES'lerin bu oranını sürekli olarak artırmayı hedefliyoruz" dedi.

Türkiye'nin sahip olduğu hidroelektrik potansiyelini yeterince değerlendiremediğini söyleyen Eroğlu, "Biz bu potansiyeli değerlendirmek için çalışıyoruz. Avrupa ve Amerika bu potansiyelinin neredeyse yüzde yüze yakınını kullanırken Türkiye kullanamıyordu. Ülkemizin hidroelektrik üretim potansiyeli yılda 216 milyar kilowattsaat'tir. Halihazırda geliştirilen potansiyel ise yılda 157 milyar kilowattsaat'tir. Geliştirilen bu potansiyelimiz değişik safhalardaki toplam bin 420 projeden meydana gelmektedir" diye konuştu.

Bu haber toplam 1245 defa okundu


YAZARLAR