Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Türkiye'den Afrika’ya Enerji Takımı Çıkarması
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Türkiye'den Afrika’ya Enerji Takımı Çıkarması

Türkiye'den Afrika’ya Enerji Takımı Çıkarması
Enerji sektörüne yönelik yatırımlar komşu ve çevre ülkelerin ardından Afrika kıtasına uzanıyor.
15.06.2016 / 20:40

Enerjimagazin-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Gabon, Etiyopya, Kenya, Somali, Mozambik, Güney Afrika Cumhuriyeti, Gana, Moritanya, Tanzanya, Fildişi Sahilleri ve Nijerya’yı ziyaret etmesi için enerji takımları oluşturuyor. Heyetler bu ülkelerle enerji ve maden anlaşmaları yapmak için çalışacak.


Star Gazetesi'nin haberine göre, Enerji sektörüne yönelik yatırımlar komşu ve çevre ülkelerin ardından Afrika kıtasına uzanıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye’nin Afrika ülkelerine yönelik yatırımlarını artırmak için harekete geçti.


Bu kapsamda öncelikli olarak 2011 yılından itibaren Mısır, Cibuti, Kamerun, Nijer gibi ülkelerle yapılan enerji ve maden anlaşmalarının kapsamına yeni ülkeler dahil ediliyor. Nijerya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Gabon, Somali, Etiyopya ve Kongo ile de benzer anlaşmaların imzalanmasına yönelik çalışmalar sürüyor. Ayrıca hem kamunun hem de özel sektörün Afrika’daki yeni yatırımları da desteklenecek. Kamu ve özel sektörün Afrika’yı tanıması ve yatırım fırsatlarının öğrenilmesi amacıyla oluşturulan ‘Enerji Takımları’ mekanizması genişletiliyor. Bugüne kadar Sudan, Yemen ve Nijer’e bürokratlar ve işadamlarının yer aldığı enerji takımları gönderilmişti. Enerji Bakanlığı önümüzdeki dönemde, Gabon, Etiyopya, Kenya, Somali, Mozambik, Güney Afrika Cumhuriyeti, Gana, Moritanya, Tanzanya, Fildişi Sahilleri ve Nijerya’yı öncelikli ülkeler olarak ziyaret etmeyi planlıyor.


PETROL VE MADEN ÖN PLANDA


Enerji Bakanlığı’nın yurtdışı yatırımların anlatıldığı raporunda yer alan bilgilere göre, Bakanlığın Afrika’ya açılım stratejisi kapsamında geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda, bölge ülkeleri ile ilgili çalışmalarının devam edeceği belirtiliyor. Enerji Bakanlığı’nın Afrika’ya açılım stratejisi kapsamında geçtiğimiz yıllarda olduğu devam edeceği belirtilirken hem petrol ve doğalgaz hem de madencilik sektörleri ön planda tutuluyor.


GANA VE NİJERYA GÖZDE


2011 yılından bugüne kadar Mısır, Cibuti, Kamerun, Nijer, Sudan, Kenya, Gambiya ve Tanzanya ile enerji ve madenler alanında işbirliğini geliştirmek üzere mutabakat zabıtlarının imzalandığına dikkat çekilen Bakanlık raporunda “Önümüzdeki dönemde ise, Nijerya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Gabon, Somali, Ekvator Ginesi, Uganda, Moritanya, Gana, Botswana, Mozambik, Zambiya, Burkina Faso, Namibya, Etiyopyave Kongo ile benzer anlaşmalar imzalanmasına yönelik çalışmalar sürdürülmektedir” denildi. Kaynak: Star

Bu haber toplam 1416 defa okundu


YAZARLAR