Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Darbeciler, Türkiye'nin Şah Damarını Kesecekti!
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Darbeciler, Türkiye'nin Şah Damarını Kesecekti!

Darbeciler, Türkiye'nin Şah Damarını Kesecekti!
Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu: Darbe kalkışmasının etkileri sadece siyasi ve askeri düzlemde değil aynı zamanda enerji ve enerji ekonomisi üzerinden okunmalı.
25.07.2016 / 11:56

Enerjimagazin-Türkiye’nin 15 Temmuz’da yaşadığı askeri darbe girişiminin yankıları sürerken, farklı sektörlerden cuntanın başarılı olması durumunda yaşanması muhtemel sıkıntılar hakkında da açıklamalar gelmeye devam ediyor. Enerji sektörüne yön veren isimlere göre eğer darbe başarılı olsaydı, Türkiye’nin son dönemde attığı Rusya, İsrail, yakınlaşması anlamını yitirecek, yüz milyarlarca dolarlık stratejik enerji adımlarının hemen hepsi iptal olacaktı.


Enerji alanında dünyanın en önemli sivil kuruluşlarından biri olan Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği’nin (IAEE) Başkanı, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, 15 Temmuz gecesi ve ardından yaşananların Türkiye’nin siyasi, ekonomik ve sosyal tarihinde çok önemli bir kilometre taşı olduğunu söyledi.


Güvenlik güçlerinin ve milletin feraseti sayesinde kalkışmanın başarısız olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Kumbaroğlu, “Her anlamda uçurumun kenarından döndük diyebiliriz. Kamuoyunda darbe başarılı olsaydı neler yaşanabileceğine dair genellikle siyasi bir okuma var. Darbe olan bir Türkiye’de ekonominin ve özellikle enerji ekonomisinin nasıl dibe vuracağını ve çok uzun yıllar öyle kalacağını da aklımızın bir köşesinde tutmamız gerektiğine inanıyorum” dedi.


“Enerji anlaşmaları iptal edilir, HUB hayali suya düşerdi!”


Türkiye’nin son yıllarda bölgenin enerji denkleminde her geçen gün önemini artıran bir pozisyonda olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Kumbaroğlu, şöyle devam etti:


“Özellikle son 1 ay içerisinde Rusya ve İsrail ile atılan normalleşme adımları bizim önümüzü iyice açtı. Siyasi çevrelerden gelen ‘Mısır ve Suriye ile de adım atılacak’ kulisleri yeni dönemin habercisiydi. Bu yeni dönemde de Türkiye’nin en büyük kozu ‘istikrar’ idi. Eğer darbe başarılı olsa bu istikrardan eser kalmayacak, Türkiye’nin başta komşuları olmak üzere tüm dünyayla izole bir ilişkisi olacaktı. Rusya ile yapılması muhtemel projeler, Azerbaycan, İran, Türkmenistan gibi ülkelerle atılan ve atılacak adımlar bir çırpıda boşa gidecekti. Öte yandan İsrail’in doğalgaz rezervlerinin Avrupa’ya taşınması gibi ülkemiz için hayati öneme sahip bir proje de başlamadan bitecekti. Bunların gerçekleşmeyeceğini net bir şekilde söylüyorum çünkü enerji öylesine hassas bir konudur ki siyasi istikrarın olmadığı bir yerden koca bir Avrupa kıtasını besleyecek enerji projelerinin geçmesi imkansız. Eğer darbe başarılı olsa Türkiye’nin enerji anlaşmaları iptal edilir, HUB olma hayalimiz suya düşerdi. Bunu sadece enerji anlaşmalarının iptali değil, Türkiye’nin yüz milyarlarca dolar kaybetmesi, cari açığın rekor seviyeye çıkması ve bir dönemi çok iyi anlatan ‘70 cent’e muhtacız’ açıklamalarının yeniden yapılabileceği bir ortamın oluşması üzerinden okumalıyız. Türkiye’nin darbelerle, cuntalarla, ölümlerle değil, demokrasiyle, huzurla, çok büyük projelerle anılması gerektiğine inanıyor, 15 Temmuz olaylarında hayatını kaybeden demokrasi şehitlerimize yüce Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.”


Bu haber toplam 1513 defa okundu


YAZARLAR