Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Yunanistan İle Azerbaycan Arasında Enerji İşbirliği
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Yunanistan İle Azerbaycan Arasında Enerji İşbirliği

Yunanistan İle Azerbaycan Arasında Enerji İşbirliği
Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos, mevkidaşı Elmar Memmedyarov ile Azerbaycan'da bir araya geldi.
01.05.2013 / 00:26

Resmi temaslarda bulunmak amacıyla Azerbaycan'a giden Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos, mevkidaşı Elmar Memmedyarov ile bir araya geldi. Heyetler arası görüşmelerden sonra Avramopulos ve Memmedyarov ortak basın toplantısı düzenlediler.


Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov görüşmelerin içeriği ile ilgili yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın 2014'te Avrupa Birliği (AB) dönem başkanı olacağını hatırlatarak, Yunanistan ile Azerbaycan ilişkilerini daha canlı tutmak istediklerini dile getirdi. Memmedyarov ayrıca, Yunanistan ile başta enerji ve turizm olmak üzere, ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini söyledi.


Enerji konusuna da değinen Azeri Bakan, bu yılın Haziran ayında Azerbaycan'ın Şahdeniz havzasından çıkartılacak doğalgazın Avrupa pazarına taşınmasına yönelik nihai kararın verileceğini belirtti. Memmedyarov, gazı taşıyacak hattın Türkiye'den sonraki güzergahının belirlenmesiyle ilgili Yunanistan tarafının da içerisinde yer aldığı Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı (TAP) projesi konusunun da görüşmelerde gündeme geldiğini aktardı.
Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopoulos da konuşmasında, Yunanistan ile Azerbaycan arasında 20 yıllık bir diplomatik geçmişin olduğunu hatırlattı. Yunanistan'ın Azerbaycan'ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkelerden biri olduğunu hatırlatan Avramopoulos, 2014 yılında AB dönem başkanlığı döneminde Bakü ile iyi ilişkilerin artarak devam edeceğini söyledi. Avramopulos ayrıca Azeri yetkililerle yapılan görüşmelerde turizm ve enerji konularında iki ülke arasındaki işbirliğinin arttırılması konularının gündeme geldiğini belirtti.

Bu haber toplam 2532 defa okundu


YAZARLAR