Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Köy Kooperatifi Güneş Enerji Santrali Kurdu
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Köy Kooperatifi Güneş Enerji Santrali Kurdu

Köy Kooperatifi Güneş Enerji Santrali Kurdu
BURDUR'un Çeltikçi İlçesi'ne bağlı Kuzköy Köyü Sulama Kooperatifi tarafından BAKA desteğiyle güneş enerji santrali kuruldu.
18.09.2016 / 12:54

Enerjimagazin-BURDUR'un Çeltikçi İlçesi'ne bağlı Kuzköy Köyü Sulama Kooperatifi tarafından Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) desteğiyle güneş enerji santrali kuruldu. Üretilecek enerjinin şehir şebekesine satılacağı santral sayesinde kooperatif üyelerine gelir sağlanması planlanıyor.

BAKA tarafından desteklenen 2015 yılı Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı kapsamında yapımına başlanılan güneş enerji santrali, Burdur- Antalya karayolu kenarındaki 6 dönüm arazi üzerine kuruldu. Proje alanını gezerek inlemelerde bulunan Burdur Valisi Şerif Yılmaz, Kuzköy Köyü Sulama Kooperatifi Başkanı Mehmet Ali Arıdaş ve güneş enerjisi uygulama alanını yapan firma yetkililerinden bilgi aldı.

Kooperatif Başkanı Mehmet Ali Arıdaş, 1 milyon 475 bin lira maliyeti olan projenin 489 bin TL'sinin BAKA tarafından karşılandığını ve projenin kooperatifler bazında Türkiye'de ilk olduğunu söyledi. CLK Akdeniz ile sözleşme yaptıklarını ve 10 yıl süreyle üretilen elektriği CLK Akdeniz'e satacaklarını anlatan Başkan Arıdaş, "Köy halkının gelir seviyesini artırmak, istihdam sağlamak amacıyla bu tesisi kurduk" dedi.

Tesisi yapan firmanın Genel Müdürü Ergün Özmen ise "Burası 350 Kw güneş enerji santrali ve BAKA desteğiyle kuruldu. 1365 panel ile 6 dönümlük arazide günlük 260 Kw elektrik üretiliyor. Üretilen elektrikten kooperatifin aylık 20 bin lira geliri olacak. Kooperatifin 300 üyesi var, yaklaşık bu 300 üye için bir gelir olacak" diye konuştu.

Özmen tesisin ömrünün ise 30 yıl olduğunu kaydetti. Hürriyet

Bu haber toplam 1834 defa okundu


YAZARLAR