Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Türk Akım ve TANAP, AB Tarihinde Bir İlk'i Getirecek!
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Türk Akım ve TANAP, AB Tarihinde Bir İlk'i Getirecek!

Türk Akım ve TANAP, AB Tarihinde Bir İlk'i Getirecek!
IAEE Başkanı Gürkan Kumbaroğlu, Türk Akım ve TANAP'ın AB tarihinde bir ilk'i de beraberinde getireceğine dikkati çekiyor.
11.10.2016 / 10:40

Enerjimagazin-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile dün yaptığı görüşme sırasında imzaları atılan Türk Akım projesine ilişkin ayrıntılar netleşmeye başladı. Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Türk Akım ve TANAP’ın Avrupa Birliği için bir ilke sahne olacağını vurgulayarak, “Bu projelerle  AB’ye ilk kez aynı noktadan iki farklı kaynaktan gaz tedarik edilmiş olacak” dedi.


Prof. Dr. Kumbaroğlu, dün imzalanan anlaşmanın enerji çıkmazına sıkışan ve bu çıkmazın diyalog yerine çatışmayla aşılmaya çalışıldığı Avrasya bölgesinde ciddi sonuçları olacağına değinerek, inşa edilecek iki hattan birinin Türkiye’den bir şirket tarafından işletileceğini söyledi.


“Hatlardan birini Türkiye’den bir şirket işletecek”


Her biri 15,75 milyar metreküplük iki paralel hat üzerinde varılan mutabakat kapsamında boru hatlarının denizaltı kısmına Rusya’nın sahip olacağını anlatan Prof. Dr. Kumbaroğlu, şöyle devam etti:


“Karadan geçen hatlarda ise durum farklı. Bu iki hattan biri Türkiye’den bir şirket, ikincisi ise uluslararası bir konsorsiyum tarafından inşa edilip işletilecek. Uluslararası konsorsiyumun işleteceği ikinci boru hattı üzerinden taşınacak gaz Yunanistan üzerinden AB’ye gidecek ve Güneydoğu Avrupa’nın ihtiyacını karşılayacak. Her iki boru hattının Aralık 2019’da tamamlanması öngörülüyor.


“2018’de TANAP tamamlanıyor”


Prof. Dr. Kumbaroğlu ayrıca, Türk Akım projesinin hemen öncesinde 2018 yılında TANAP projesinin tamamlanacağını da hatırlatarak, “Bu hattın da Yunanistan üzerinden AB’ye gidecek ve devamında Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) ile AB’ye gaz tedarik edecek. Böylece AB tarihinde ilk kez aynı noktadan iki farklı kaynağın gaz girişi sağlanmış olacak. Tüm bunların yanı sıra atılan imzaların Türkiye’nin ‘ticaret merkezi’ olması yolunda atılmış tarihi bir adım olduğunu gerçeğini de unutmamamız lazım. Umarım Doğu Akdeniz gazı konusunda da böylesine net ve hızlı adımlar atılır.”


Bu haber toplam 1381 defa okundu


YAZARLAR