Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - LİMAK CLK Ortaklığından Ayrılıyor
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

LİMAK CLK Ortaklığından Ayrılıyor

LİMAK CLK Ortaklığından Ayrılıyor
CLK Enerji ortaklarından Limak Holding, ortaklıktan ayrılıyor.
02.11.2016 / 10:20

Enerjimagazin-“Akdeniz, Boğaziçi, Çamlıbel, Uludağ Elektrik Dağıtım ve Perakende Satış Şirketleri ve Toptan Satış Şirketi” ile enerji sektöründe hizmet veren CLK Enerji ortaklarından Limak Holding, ortaklıktan ayrılıyor.


Habertürk’ün haberine göre Limak, UEDAŞ’ı alırken, Cengiz ve Kolin ortaklığı ise diğer Akdeniz, Boğaziçi, Çamlıbel bölgelerinin elektrik dağıtım ve perakende elektrik satış hizmetini sürdürecek. 

Şirketten konuya ilişkin yapılan açıklamada, "Elektrik dağıtım ve perakende sektöründe Boğaziçi, Uludağ, Akdeniz ve Çamlıbel dağıtım ve perakende şirketlerinin üst çatısı olan CLK Enerji, farklı stratejilere odaklanabilmek için hisseleri yeniden yapılandırma kararı aldı. Buna göre ilgili kreditör kuruluşlar, EPDK, Rekabet Kurumu ve diğer izinlerin alınmasının ardından Limak, Uludağ EDAŞ ve Uludağ Perakende şirketlerindeki Cengiz ve Kolin hisselerini devralacak. Boğaziçi, Akdeniz, Çamlıbel EDAŞ ve perakende şirketlerinde ise Cengiz ve Kolin şirketleri, Limak’a ait hisseleri devralacak" denildi.


CLK Enerji, çatısı altındaki “Akdeniz, Boğaziçi, Çamlıbel, Uludağ Elektrik Dağıtım ve Perakende Satış Şirketleri ve Toptan Satış Şirketi” ile enerji sektöründe hizmet veriyor. Toplam dört bölgede, 11 il ve 10 milyona ulaşan abonesiyle CLK Enerji, sektörün lider grupları arasında yer alıyor.


Şirket, Temmuz 2013 tarihinde “CLK Akdeniz Perakende Satış, CLK Boğaziçi Perakende Satış, CLK Çamlıbel Perakende Satış, CLK Uludağ Perakende Satış” şirketlerini kurarak dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini birbirinden ayrı yürütmeye başladı. Ayrıca, CLK Enerji bünyesinde toptan elektrik ticareti faaliyetlerini yürüten “CLK Enerji Ortaklığı Toptan Satış Şirketi” de yer alıyor.


CLK Enerji’nin bünyesinde yer alan şirketler şu şekilde:


Dağıtım Şirketleri


AKDENİZ ELEKTRİK DAĞITIM

Dünya'nın önde gelen turizm merkezlerinden Antalya ile Isparta ve Burdur illerinde yaklaşık 1,7 milyon aboneye sürekli ve kesintisiz hizmet veren Akdeniz Elektrik Dağıtım, yılda yaklaşık 7,9 milyar kWh enerji dağıtımı gerçekleştiriyor.


BOĞAZİÇİ ELEKTRİK DAĞITIM

Boğaziçi Elektrik Dağıtım (BEDAŞ), 4,3 milyon abone ve dağıtımını yaptığı yıllık 24,2 milyar kWh elektrik ile Türkiye'nin en büyük elektrik dağıtım şirketi olarak İstanbul Avrupa Yakası'nda faaliyet gösteriyor.


ÇAMLIBEL ELEKTRİK DAĞITIM

Sivas, Yozgat ve Tokat illerini kapsayan Çamlıbel Elektrik Dağıtım (ÇEDAŞ), yaklaşık 860 bin aboneye 2,7 milyar kWh elektrik dağıtımı gerçekleştiriyor.


ULUDAĞ ELEKTRİK DAĞITIM

Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova illerini kapsayan Uludağ Elektrik Dağıtım (UEDAŞ), yaklaşık 2,7 milyon aboneye yılda 10,8 milyar kWh elektrik dağıtımı gerçekleştiriyor.


Perakende Satış Şirketleri


CLK AKDENİZ, Antalya, Burdur ve Isparta illerinden oluşan bölgede tüketicilere perakende elektrik satışını gerçekleştiriyor.


CLK BOĞAZİÇİ, İstanbul Avrupa Yakası'nda perakende elektrik satış faaliyetlerini yürütüyor.


CLK ÇAMLIBEL, Sivas, Tokat ve Yozgat illerinden oluşan bölgede tüketicilere perakende elektrik satışını gerçekleştiriyor.


CLK ULUDAĞ, Bursa başta olmak üzere, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova illerinden oluşan bölgede perakende elektrik satış faaliyetlerini yürütüyor.


Toptan Satış Şirketi


CLK Enerji Ortaklığı Toptan Elektrik Satışı A.Ş, 2011 yılında Limak Holding, Cengiz Holding ve Kolin İnşaat A.Ş. ortaklığında kurulmuş ve 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu kapsamında Toptan Elektrik Satış Lisansı alarak faaliyetlerine başlamıştır.

Bu haber toplam 5348 defa okundu


YAZARLAR