Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye Dev Yenilenebilir Enerji Desteği
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye Dev Yenilenebilir Enerji Desteği

Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye Dev Yenilenebilir Enerji Desteği
Türkiye Dünya Bankası’nın Desteğiyle Yenilenebilir Jeotermal Enerji Üretimini Arttıracak
06.11.2016 / 19:58

Enerjimagazin-Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu, Türkiye’de Jeotermal Geliştirme Projesi için 250 milyon ABD Doları tutarında bir IBRD kredisi ile 39,8 milyon ABD Doları tutarında bir Temiz Teknoloji Fonu (CTF) hibesini onayladı.


Jeotermal Geliştirme Projesi, bir Risk Paylaşım Mekanizması (RPM) ile yatırımcıların risklerini azaltarak ve uzun vadeli finansmana erişim imkanı sağlayarak Türkiye’de jeotermal enerjinin geliştirilmesinde özel sektör yatırımlarını teşvik etmeyi amaçlıyor.


Türk vatandaşları artan jeotermal enerji yatırımları sayesinde yaratılan yeni ekonomik fırsatlardan ve istihdam imkanlarından yararlanacak. Küresel topluluk da başka piyasalarda jeotermal arama faaliyetlerinin canlandırılması amacıyla benzer mekanizmaların tasarlanmasında risk paylaşım olanağının kullanılması yoluyla çıkarılan derslerden yararlanacak.


Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Johannes Zutt, Dünya Bankası’nın ülkede jeotermal enerji kapasitesinin arttırılması konusunda Türkiye Hükümeti’ne yardımcı olmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de enerji güvenliğinin sağlanmasında ve iklim değişikliğinin azaltılmasında yenilenebilir enerji üretim kapasitesinin artırılması kritik önem taşımaktadır. Yenilenebilir enerji sektörü son yıllarda Türkiye’de hızla büyümektedir ve elektrik üretim türbinlerini çalıştırmak için yeraltından elde edilen ısıyı kullanan jeotermal santraller  ekonomik büyümeyi sürüklemek ve refahı arttırmak için düşük karbonlu baz yük elektrik sağlayabilir.”


Proje, arama ve test sondajı aşamalarını desteklemek amacıyla  Kaynak Doğrulama için Risk Paylaşım Mekanizması kurulmasını ve elektrik santrali geliştirme aşamasını destekleyecek bir Kaynak Geliştirme Kredi Olanağı oluşturulmasını içeriyor.


Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş  (TKB) ve Türkiye Sinai Kalkınma Bankası A.Ş (TSKB)  projeyi uygulayacak iki finansal aracı olacak. Bu bankalar IBRD kredilerinden yararlanacak (TKB’ye 100 milyon ABD$ ve TSKB’ye 150 milyon ABD$) ve kendi kaynaklarından da eş finansman sağlayacak. Uzun vadeli kredinin ve katılımcı finansal aracılara yönelik kapasite oluşturma faaliyetlerinin normal piyasa koşullarına göre erken geliştirme aşamalarında daha fazla risk almayı teşvik etmesi bekleniyor.


Jeotermal Geliştirme Projesi için sağlanan finansman aracı Değişken Marjlı bir kredi. TSKB’nin değişken marjlı kredisinin nihai vadesi ilk yedi yılı geri ödemesiz olmak üzere yirmi sekiz yıl. TKB’nin değişken marjlı kredisinin nihai vadesi ise ilk on yılı geri ödemesiz olmak üzere yirmi beş yıl. worldbank


Bu haber toplam 1389 defa okundu


YAZARLAR