Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Sunat Atun: 50 MW’lık Güneş Enerjisi İhalelerine Çıkacağız
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Sunat Atun: 50 MW’lık Güneş Enerjisi İhalelerine Çıkacağız

Sunat Atun: 50 MW’lık Güneş Enerjisi İhalelerine Çıkacağız
Sunat Atun: 50 MW’lık Güneş Enerjisi ihalelerine çıkacağız.
29.11.2016 / 15:52

Enerjimagazin-KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Adana’da düzenlenen 7. Türkiye Enerji Zirvesi’nde özel Kıbrıs oturumunda önemli açıklamalarda bulundu.


Atun, 2017 yılı itibariyle yenilenebilir enerji de devlet olarak yaklaşık 50 MW’lık Güneş Enerjisi ihalelerine çıkmaya hazırlandıklarını söyledi.


Atun şunları kaydetti:


Yenilenebilir enerji ile alakalı olarak 2009-2013 yılındaki görev sürem dahilinde KKTC genelinde bir enerji mevzuatı oluşturduk. 2012 Yılında yasa, 2013 yılında alt mevzuat denen tüzükleri hayata geçirdik. Tabi arada iki yıl hükümette olmadığımız bir süre vardı. Bizden sonra gelen hükümetler bu konuda bir ilerleme kaydedemedi. Biz göreve geleli 6 aylık bir süre oldu. Bu altı ay içerisinde arkadaşlarımız tüzüğü tekrardan uygulanabilir hale getiriyorlar. Bunun tamamlanmasına az bir süre kaldı. Burada hedefimizi 2017 olarak koymuştuk. Mevzuattaki düzenlemelerin yatırımı özendirir şekilde olmasını öngörmüştük. Şu anda hane halkının çatılara güneş enerjisi paneli koymasını teşvik ediyoruz. Bizim ilk yaptığımız mevzuat iş yerlerinin de endüstriyel boyutta yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmasını, özellikle de güneş enerjisini kendi ihtiyaçları için üretip kullanmayı ve yüzde 20 oranında da sisteme satmayı öngörüyordu. Bunları tekrar geri getiriyoruz.


50 MW’lık İhalelere Çıkacağız


Ancak 2017 yılı itibariyle yenilenebilir enerji de devlet olarak ihalelere çıkacağız. Bu ihalelerin büyüklüğü 50 MW civarında biraz altı biraz üstü olabilir. Bununla alakalı da arkadaşlarımız gerekli çalışmaları bitirmek üzereler. Bu ihaleler güneş enerjisi için yapılacak ama 10 MW altı rüzgar için de ihalelere çıkabiliriz.


Kıbrıs’ta Güneşten Üretilen Elektriği Türkiye’ye Göndereceğiz


Tabi kablo demek çift yönlülük demek. Hatta biz bir kablo değil bir kaç kablo gerektirdiğini düşünüyoruz. Bölge coğrafyasında Konya ve KKTC en verimli kuşaklar üzerinde bulunuyor. Haliyle Konya’da atılan adımların KKTC’de de devamının sağlanması adına bizlerde çalışmalarımıza devam edeceğiz. Aynı şekilde KKTC’de özellikle güneş enerjisinden üretilen elektriğin kablo vasıtasıyla Türkiye’nin iletim sistemine de bağlanıp araya arz edilebilir. Bu da elbette Türkiye Cumhuriyeti’nin Yenilenebilir enerji çeşitliliğinin daha da artmasına sebep olur. Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC Enerji Bakanlıkları olarak bir çalışma grubu oluşturuyoruz. Çalışma grubu ilk toplantısını da tarih belirleyerek yapmak üzere.


Mahir Kerem KAYA/AdanaBu haber toplam 2322 defa okundu


YAZARLAR