Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Türk Akımı 2019'da Hizmete Girecek
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Türk Akımı 2019'da Hizmete Girecek

Türk Akımı 2019'da Hizmete Girecek
Aleksey Miller: Türk Akımı'nın deniz kesiminin inşaatı 2017'nin ikinci yarısında başlayabilecek.
09.12.2016 / 23:36

Enerjimagazin-Aleksey Miller, “Türk Akımı'nın her iki hattı, hem ilki hem de ikincisi, 2019 yılı sonuna dek hizmete girmiş olacak” dedi.


Gazprom CEO'su Aleksey Miller, Türk Akımı ve Poseidon boru hattı projelerinde kaydedilen ilerlemeye ilişkin açıklamalarda bulundu.


Gazprom, Rus doğalgazının Güneydoğu Avrupa'ya ulaştırılmasını hedefleyen Poseidon boru hattına ilişkin olarak Edison ve DEPA ile 24 Şubat 2016 tarihinde bir mutabakat zaptı imzalamıştı. 


Miller'ın Türk Akımı ve Poseidon projelerine ilişkin açıklamaları şu şekilde:


· Artık Türk Akımı'nın deniz kesiminin inşaatının 2017'nin ikinci yarısında başlayabileceğini ifade ediyoruz. 


·  Türk Akımı'nın her iki hattı, hem ilki hem de ikincisi, 2019 yılı sonuna dek hizmete girmiş olacak. 


· Şimdi yüklenicilerin ön yeterliği aşamasına gelindi. En ehil yüklenicilerle çalışacağız. 


·Poseidon (Türk Akımı'nı) Avrupa'ya bağlayacak seçeneklerden biri. Değerlendirilen diğer seçenekler olsa da, şu anda öncelikli olan seçenek bu. 


· Edison ve DEPA ile sağlanan anlaşma çerçevesinde AB topraklarına giriş noktaları konusundaki ön fizibilite çalışmasını tamamlamak üzereyiz. Aralık ayı ortasında 2016 sonuçlarını ortaya koyacak bir toplantı planlanıyor. Burada çalışmalara nasıl devam edeceğimizi karara bağlayacağız. Türkiye üzerinden Türkiye-Yunanistan sınırına yönelik doğalgaz tedarikini ve AB içerisinde İtalya'nın güneyine yönelik yeni taşıma kapasitelerinin oluşturulması konularını görüşeceğiz. 


· 5 Aralık Pazartesi güni İtalyan şirketi Eni ile bir toplantı yaptık. Muhataplarımız Karadeniz üzerinden doğalgaz tedariki için yeni taşıma koridorları konusunda (Gazprom ile) işbirliğine ilgi duyduklarını ifade ettiler.  


· İtalyan muhataplarımızdan şirket düzeyinde ilgi olduğunu görüyoruz. İtalyan tarafı, Rus doğalgazı teslim noktasını İtalya'nın güneyine taşımak istiyor.


Bu haber toplam 1492 defa okundu


YAZARLAR