Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - HES'ler Türkiye'de Elektriğin Sigortası
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HES'ler Türkiye'de Elektriğin Sigortası

HES'ler Türkiye'de Elektriğin Sigortası
DSİ: Hidroelektrik santraller Türkiye'de elektriğin sigortasıdır.
16.12.2016 / 10:42

Enerjimagazin-Türkiye’de kurulu bulunan 26 bin 230 megavat kurulu güce sahip 575 hidroelektrik santrali yıllık yaklaşık 92 milyar kilovatsaat elektrik üretiyor. Türkiye'de şu anda kurulu gücün yüzde 33'ü yani üçte biri HES'lerden oluşuyor.


Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “Hidroelektrik santraller Türkiye'de elektriğin sigortasıdır” denildi.


Açıklamaya göre 2003 yılında yürürlüğe giren 'Su Kullanım Hakkı Anlaşması Yönetmeliği' ile özel sektörün hidroelektrik enerji yatırımlarında önü açıldı ve böylece 2003'te 26 milyar kilovatsaat olan üretimimiz, 92 milyar kilovatsaat yükseldi.


DSİ’nin HES’lere ilişkin açıklaması şu şekilde:


Hidroelektrik santraller Türkiye'de elektriğin sigortasıdır. Dünyada teşvik edilen HES'ler diğer santraller gibi karbondioksit salınımı yapmıyor, tabiatı tahrip etmiyor, dereleri kurutmuyor, aksine kurak dönemlerde derelere can suyu oluyor ve temiz enerji kaynağı olarak değerlendiriliyor. Enerji üreten barajlar aynı zamanda insanların su ihtiyacını da karşılıyor.  Bu barajlar taşkın zararlarının önüne geçiyor, zirai alanlara sulama suyu temin ediyor. 


Dünya Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Yöneliyor


Gelecekte büyük problemlerin yaşanacağı alanlardan biri de enerji sektörü olarak karşımıza çıkıyor.  Fosil yakıtlar, sürekli artan enerji ihtiyacını karşılamakta yetersiz kaldığı gibi çevre kirliliğine de sebep oluyor.  Fosil kaynakların tükenişi, bütün dünyayı yenilenebilir enerji kaynaklarına yönlendiriyor. Ülkemizde de manzara farklı değil. Fosil kaynaklar bakımından zengin olmayan ülkemiz, enerji ihtiyacının büyük kısmını ithalat yoluyla karşılıyor. Bu durum ise altyapı yatırımlarına aktarılacak kaynaklarımızın yurt dışına çıkmasına sebep oluyor. Bu sebeple tıpkı dünyada olduğu gibi ülkemizde de yerli ve yenilenebilir kaynakların devreye sokulması konusunda farkındalık oluştu ve bu yönde çalışmalar devam ediyor.


Koşullar göz önünde bulundurulduğunda, hidroelektrik Türkiye'ye en uygun enerji türü olarak değerlendiriliyor. Türkiye'de teknik ve ekonomik olarak değerlendirilebilir hidroelektrik potansiyeli 157 milyar kilovatsaat olarak hesaplanmıştır. Günümüz itibarıyla Türkiye'de 575 hidroelektrik santral işletmede bulunmaktadır ve 26 bin 230 megavat kurulu güce sahip bu santraller yıllık yaklaşık 92 milyar kilovatsaat ortalama üretim kapasitesine sahiptir.


Türkiye'de şu anda kurulu gücün yüzde 33'ü yani üçte biri HES'lerden oluşuyor. Türkiye olarak mevcut durumda enerjimizin yüzde 70'ini dışarıdan doğalgaz ve petrol olarak ithal ediyoruz.


HES'ler Elektriğin Sigortasıdır


Türkiye dünyada enerji talebi en çok artan ülkeler arasında bulunuyor. Ülkemizin, sürdürülebilir kalkınma hamlelerini yetersiz enerji kaynaklarıyla beslemesi mümkün değildir. Bu oranı gelişmiş ülke seviyesine çıkarmak ve ülkemizin kullanılmayan hidroelektrik potansiyelini daha kısa sürede devreye sokabilmek için Genel Müdürlüğümüz ile özel sektör birlikte bu alana yatırım yapıyor. HES'ler elektriğin sigortasıdır ve dolayısıyla enerjide arz güvenliği bu şekilde sağlanabilecektir.


Kamu Özel Sektör Ortaklığı Devreye Alındı


Enerji potansiyelinin işletmeye alınması için kamu-özel sektör ortaklığı başlatıldı. Bu sebeple 2003 yılında yürürlüğe giren 'Su Kullanım Hakkı Anlaşması Yönetmeliği' ile özel sektörün hidroelektrik enerji yatırımlarında önü açıldı ve böylece 2003'te 26 milyar kilovatsaat olan üretimimiz, 92 milyar kilovatsaat yükseldi. HES projelerinin özel sektöre açılmasıyla, kamudan takriben 60 milyar dolar yatırım yükü kalktı.


Bu haber toplam 2128 defa okundu


YAZARLAR