Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Tes-İş'ten BEDAŞ Açıklaması
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Tes-İş'ten BEDAŞ Açıklaması

Tes-İş'ten BEDAŞ Açıklaması
Tes-İş, BEDAŞ'ta davalı olan işçilere yapılan ödemelere ilişkin açıklama yaptı.
18.12.2016 / 21:40

Enerjimagazin-Tes-İş Sendikası İstanbul 1 Nolu Şube Yönetim Kurulu, Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş (BEDAŞ)aleyhine dava açmış olan işçilere sendikaya verilen taahhütler çerçevesinde yapılan ödemelere ilişkin açıklama yaptı.


www.enerjimagazin.com da yer alan habere göre, BEDAŞ’tan konuya ilişkin yapılan açıklamada “Şirketimiz İle davalı olan işçi kardeşlerimize, sendikaya verilen taahhütler çerçevesinde hakları ödenmeye başlanmıştır. Hayırlı olsun” denilmişti. Sendika, bu açıklama ve yapılan haber üzerine konuya ilişkin detaylı bir açıklama yayınladı.


Sendika’dan yapılan yazılı açıklamadaHepinizin bildiği gibi, işvereninizin aşağıdaki duyuruyu Bedaş’ın resmi sitesinde duyurmasından ve bu duyurunun medya ve sosyal medyada yer almasından sonra, konu ile ilgili sendikamızın üyelerimizi ve kamuoyunu bilgilendirme gereksinimi doğmuştur” denildi.


Sendika’nın söz konusu yazılı açıklaması şu şekilde:


Hepinizin bildiği gibi, işvereninizin aşağıdaki duyuruyu Bedaş’ın resmi sitesinde duyurmasından ve bu duyurunun medya ve sosyal medyada yer almasından sonra, konu ile ilgili sendikamızın üyelerimizi ve kamuoyunu bilgilendirme gereksinimi doğmuştur.


Değerli üyelerimiz,


Sendikamızın;


2010 yılında, özelleştirme olmadan evvel kamu döneminde Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) ta muvazaalı olarak alt işveren de çalışan üyelerimiz için,


Asıl işverenin işçisi olmak istiyor musunuz?


Mevcut Bedaş sözleşmesinden yararlanmak istiyor musunuz?


Bireysel değil, grupsal değil, kurumsal olarak hak aramak istiyor musunuz?


Sendikalı ve toplu sözleşmeli bir düzende çalışmak istiyor musunuz?


Çağrısıyla başlattığı çalışmalarımız,


1 yıl boyunca alt işverende çalışan 48 çalışanı asıl işveren üzerinden sendikamıza üye yapmamızla sürdürülmüştür. üye yaptığımız 48 çalışanın içinden belirlenen 3 kişi üzerinden 2011 yılında,


Alt işverende çalışan işçilerin muvazaalı olarak çalıştığının tespiti,


Alt işverende çalışan işçilerin asıl işverenin işçisi olduğunun tespiti


Üyelerimizin, sendikamızla Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. arasında imzalanan toplu iş sözleşmesinden yararlanması gerektiği,


istemiyle dava açılmıştır.


2-Eş zamanlı olarak, çalışma bakanlığının, alt işverenlerde çalışan işçilerin muvazzalı olarak çalıştığını tespit eden muvazza raporuna işverenin itirazı ile açılan davaya sendika olarak müdahil davalı olarak katılma istemimiz mahkemece kabul görmüştür.


Her 2 mahkemenin sürdüğü ve üyelerimizin lehine kesinleştiği 2013 yılına kadar, sendikamıza 1800 üye kazandırılmış ve bu üyelerimizin mevcut Bedaş sözleşmesinden yararlanmaları gerektiği ile ilgili başvurular Bedaş nezdinde yapılmış olup, ancak kurum tarafından uygulanmamıştır.


Mahkemelerin sürdüğü bu süre içinde, bazı işyerlerinde 1, bazı işyerlerinde 2 defa ihaleler yenilenmesine rağmen üyelerimizin büyük bir çoğunluğunun istihdamı sağlanmıştır.


Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş İşyerinizin 28.05.2013 tarihinde özelleştirmesi. İşyerinin % 100 hissesinin Beda Enerji Dağ. Per. Sat. Hiz. A.Ş’ye devri ile gerçekleşmiştir.


O tarihten sonra, sendika olarak yaptığımız girişimler sonucu,


Muvazza kararını kapsayan üyelerimizin asıl işverenin bünyesinde istihdamı doğrultusundaki talebimiz, 01.08.2013 ve 01.09.2013 tarihinde üyelerimizin büyük bir çoğunluğunun (karayolları nda olduğu gibi geçmişe yönelik haklardan vazgeçmek koşulu olmadan) asıl işverenin bünyesinde istihdamı sağlanarak gerçekleşmiştir.


Daha sonra, 2014 yılında ise, Beda Enerji Dağ. Ve Per. Sat. Hiz. A.Ş. Bünyesinde işbaşı yapan 2200 üyelerimizin adına toplu iş sözleşmesi prosedürü yürütülerek yetki alınmış ve sendikalı olarak toplu sözleşmeli bir düzende çalışmaları sağlanmıştır.


Böylece, sendika olarak sizlerle beraber, yola çıktığımız ilk günde söylediğimiz gibi,


Asıl işverenin işçisi olma


Bireysel değil, grupsal değil, kurumsal hak arama,


Sendikalı ve toplu sözleşmeli bir düzende çalışma,


hedefimizi yine sizlerle birlikte el ele gerçekleştirdik.


Geride, mevcut Bedaş sözleşmesindeki haklardan yararlanmak kalmıştı.


2011 yılında bu hakkınızı yasal olarak tescil ettirmek için açmış olduğumuz 3 kişilik pilot dava ile 2014 yılında 27 üyemiz üzerinden açmış olduğumuz pilot dava sürer iken, 23.07.2015 Tarihinde 2992/6-a sayılı yazı ile sendikamızın bu hakların mahkemesiz bir şekilde sulh içinde çözümlenmesi önerimiz işverene iletildi.


https://enerjicalisanlari.files.wordpress.com/2015/08/20150805.pdf WEB adresindeki önerilerimiz incelendiğinde,


Dava açmış ve açmamış olan üyelerimizin alt işverene ilk başladığı tarihten itibaren hizmet birleştirmesinin, kıdem –ihbar–izin süreleri, hizmet teşvik ikramiyesi haklarının garanti altına alınarak yapılması,


Dava açmış olanların avukatlık ve mahkeme masraflarının işveren tarafından karşılanması,


Dava açmış olan üyelerimizin avukatları ve kendileri ile açmamış olan üyelerin ise kendileri ile muvazaa kararı çerçevesinde hak ettikleri alacaklarının sulh içinde çözümlenmesi, olduğu görülecektir.


Değerli üyelerimiz,


İşvereninizin yaptığı duyuruda bahsettiği sendikaya verildiği söylenen taahhütler, yukarıda sendika olarak işverene sunduğumuz önerilerin, işveren tarafından değerlendirilerek çalışanlarına sunduğu tekliflerden ibarettir.


İşverenin Yapmış Olduğu Teklif


1.Dava açmış veya açmamış olan üyelerimizin alt işverende işe başladığı ilk tarih dikkate alınarak, kıdem-ihbar-yıllık izin sürelerini–toplu sözleşmedeki hizmet teşvik ikramiyesini hizmet birleştirmesi yaparak bir daha mahkeme açmamak suretiyle garanti altına alan,(devletin karayolları işçilerinde hizmet birleştirmesi tarihi olarak belirlemiş olduğu tarih, işe ilk giriş tarihi değil, sendikaya üyelik tarihidir)


2.Ayrıca 01.03.2014 tarihinden önceki hak edilmiş kıdem-ihbar ve kullanılmamış izin sürelerini, işverenin haklı fesih nedenlerini dikkate almadan, bir daha dava açmamak suretiyle her koşulda garanti altına alan,


3.Geçmişe yönelik kullanmadığınız izin sürelerinin tümünü kabul eden, hizmet birleştirmesi süresine göre, izin ücretlerinin bir kısmını 2-3-4-5 maaş olarak peşin ödenmesini sağlayan, geriye kalanlarını ise hak olarak kabul eden,


4.Açılmış olan davalardaki mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerinden sizleri sorumlu tutmayan,


5.Kabul edilmesi halinde yapılacak olan sulh sözleşmesini açılmış olan mahkemelerde de onaylatıp garanti altına alan,


6.Hakkı olup daha dava açmamış olan çalışanlarımıza da aynı hakları sağlayan,


7.Önerilerini Beda ve BEDAŞ ta çalışanlarımıza teklif ederek, hukuki ihtilafı, çalışanlarla sulh içinde ve hukuki zeminde çözmeyi amaçlayan bir öneri olarak algılanmalıdır.


Değerli üyelerimiz,


Hukuki ihtilafları olan üyelerimiz, bireysel alacakları ile ilgili işveren teklifleri ile ilgili kendileri karar vereceklerdir.


İşverenin duyurusunda da bahsettiği gibi, hukuki ihtilafı olan üyelerimize alacakları da dahil olmak üzere teklifler yapılmakta olup, kabul eden üyelerimizin ödemeleri yapılmaktadır.


Diğer konular ile ilgili süreç ise sendikamız tarafından üyelerimizle birlikte takip edilecek olup, tüm camiamıza hayırlı olmasını dileriz.


Bilgilerinize sunulur.


Bu haber toplam 2884 defa okundu


YAZARLAR