Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerjinin Devleri Boğaziçinde Buluştu
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerjinin Devleri Boğaziçinde Buluştu

Enerjinin Devleri Boğaziçinde Buluştu
“Petrol ve Gaz Çalıştayı” Boğaziçi Üniversitesinde gerçekleştirildi.
27.12.2016 / 19:31

Enerjimagazin-Enerji Ekonomisi Derneği (EED) & Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) tarafından düzenlenen “Petrol ve Gaz Çalıştayı” Boğaziçi Üniversitesinde gerçekleştirildi.


Çalıştayın açılışında konuşan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, konferansa ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını belirterek üniversitelerinin tarihi geçmişi ve çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. Enerji konusunun Türkiye için önemine işaret eden Özkan Boğaziçi üniversitesinin özellikle ulusal enerji modellemesinde ülkenin öncü kurumlarından olduğunu belirtti. Petrol ve gazda Türkiye'nin zengin doğal kaynakları olan stratejik öneme haiz bir coğrafi konumda bulunduğuna işaret eden Özkan bu coğrafyadaki çatışmaların enerji kaynakları açısından zengin bölgelerde gerçekleştiğine dikkati çekti.


Enerji Ekonomisi Derneği EED ve Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği IAEE Başkanı, aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi Enerji Politikaları Araştırma Merkezi Direktörü Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu Giriş konuşmasında ABD’de yaşanan kayagazı devriminin dünya enerji piyasalarını derinden etkilendiğini, ABD’nin bu yıl net enerji ihracatçısı olduğunu ve Ortadoğu’ya bile gaz sattığını ifade etti. ABD’deki üreticilerin maliyetleri düşürdüğünü ve petrol fiyatlarında OPEC-ABD arasında savaşı ABD’nin kazandığına dikkat çeken Kumbaroğlu OPEC’in üretimi kısma kararının etkisinin sınırlı kalacağını belirtti. Rekabetin kızıştığı ortamda Türkiye’nin öneminin arttığına vurgu yapan Kumbaroğlu, Türk Akım ve TANAP projeleri ile Rusya ve Azerbaycan’dan sonra İsrail gazının Türkiye ve Avrupa’nın enerji güvenliğine katkı sağlayacak üçüncü bir arz kaynağı olarak öne çıktığını belirtti.


Şili’nin eski Enerji Bakanı ve Universidad Católica Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ricardo Raineri konuşmasında ABD’de petrol üretim maliyetinin varil başına ortalama 35 dolara düştüğüne dikkat çekerek OPEC’in piyasalar üzerindeki hakim gücünü yitirdiğini belirtti. Yüz doların üzerindeki yüksek fiyat döneminin kayagazı teknolojisine yaradığına dikkat çeken Ricardo petrol fiyatlarının 60-70 dolar seviyelerinin üstüne çıkmasının bu sefer Brezilya’daki büyük rezervleri de açığa çıkaracağına dikkat çekti. Prof.Dr. Ricardo, gelecekte enerji verimliliğinde yaşanacak gelişmelerin ve elektrikli araçların yaygınlaşmasının da petrol ürünleri talebini frenleyeceğini belirtti.


İsrail Technion Üniversitesi Öğrtetim Üyesi Gina Cohen İsrail açıklarındaki yatakların rezervlerin 1 trilyon metrekübü bulduğunu, bunun 540 milyar metrekübünün İsrail’in talebini karşılamak üzere kullanılacağını ve 450 milyar metreküpün ihraç edileceğini ifade etti. İhracat seçenekleri arasında Mısır, Ürdün, Yunanistan, Kıbrıs ve Filistin’e boru hattı seçeneklerinin gündemde olduğunu belirten Cohen, Doğu Akdeniz’de Mısır’ın daha yakın olduğunu ama Türkiye’nin de artan talebi ve Avrupa pazarlarına ekonomik erişim imkanı açısından öne çıktığını belirtti. Cohen Türkiye’nin Rusya’dan aldığı gazın ortalama 4.4 dolara düştüğünü ama bunun yanı sıra farklı kaynaklardan 8 dolara kadar çıkan fiyatlardan gaz aldığını, ikisi arasındaki fiyat aralığında İsrail gazı için de rekabetçi bir yer bulunacağını ifade etti.


Türk Petrolleri Genel Müdürü Besim Şişman petrolde 60-70 dolar seviyelerinin uygun fiyatlar olduğunu belirterek daha yüksek fiyatların şirketler ve ülkeler arasında tartışmaya yol açmaktan öteye gitmeyeceğini ifade etti. Türkiye’nin coğrafi konumunun getirdiği stratejik öneme dikkat çeken Şişman dünyada fazlasıyla petrol ve gaz rezervi bulunduğunu ama rezervleri kimin kontrol edeceğinin sorun teşkil ettiğini anlattı. Suriye’deki gelişmelerin komşu ülke olarak Türkiye’yi yakından ilgilendirmesinin doğal olduğunu ifade eden Besim Suriye’ye komşu olmayan ülkelerin askeri varlığına dikkat çekti. Besim Şişman altı ülkede faaliyet gösteren Türk Petrolleri’nin Türkiye’nin dünya markası olan en önemli şirketi olmasının önemine vurgu yaptı.


Konuşmalar sonrası IAEE Başkanı Prof.Dr. Gürkan Kumbaroğlu’nun yönetiminde gerçekleştirilen panelde ortak mesaj olarak petrol ve gazda fiyatların düşmesinin projelerin ekonomisini olumsuz etkilerken olumlu jeopolitik gelişmelerin önünü açtığı vurgulandı. İsrail ve Türkiye arasındaki sorunların toplumlar arası değil hükümetlerarası düzeyde olduğu ve ortak ekonomik çıkarlar doğrultusunda hızla düzelerek Doğu Akdeniz gazında işbirliğinin hızla gelişebileceği ifade edildi.

Bu haber toplam 1355 defa okundu


YAZARLAR