Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - ÇEDAŞ Öğrencilerin Enerjilerini Ödüllendirdi
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ÇEDAŞ Öğrencilerin Enerjilerini Ödüllendirdi

ÇEDAŞ Öğrencilerin Enerjilerini Ödüllendirdi
"Enerji Tasarrufu" konu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödlülleri dağıtıldı.
12.01.2017 / 20:38

Enerjimagazin-Enerji Tasarrufu Haftası dolayısıyla ÇEDAŞ ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Enerji Tasarrufu” konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllerini düzenlenen törenle aldı.


Sivas, Tokat ve Yozgat’ta elektrik dağıtım hizmeti veren Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ), Enerji Tasarrufu Haftası dolayısıyla Sivas Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte düzenlediği “Enerji Tasarrufu” konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini düzenlenen törenle takdim etti.


Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ödül törenine Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nazım Yakut, TÜDEMSAŞ Genel Müdürü Yıldıray Koçarslan, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, CLK Çamlıbel Elektrik Perakende Satış A.Ş Genel Müdürü İbrahim Yalçın Tekin, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, ÇEDAŞ yöneticileri ve öğrenciler ile velileri katıldı.


Programda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından ÇEDAŞ tanıtım filmi ve Enerji Tasarrufu Haftası dolayısıyla Sivas Bilim Sanat Merkezi ve Kanal 58 televizyonun katkıları ile hazırlanan “Tasarruf Ediyorum, Geleceğe Enerji Bırakıyorum” adlı sinevizyon gösterimi yapıldı.


Sivas Bilim Sanat Merkezi Çok Sesli Çocuk Korosu tarafından sunulan müzik dinletisinin ardından konuşan ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa, enerji tasarrufunun üretimden tüketime kadar yaşamın her alanında günlük yaşam konforundan ve iş gücünden herhangi bir kayıp olmadan, enerjinin akıllıca ve doğru kullanılışı anlamına geldiğini söyledi.


Görüntünün olası içeriği: 1 kişi


ENERJİ TASARRUFU VE VERİMLİLİĞİ, ÜLKEMİZİN 2023 STRATEJİK HEDEFLERİ ARASINDA


Türkiye’de milli gelir başına tüketilen enerjinin dünya ortalamasının üzerinde, OECD ortalamasının yaklaşık 2 katı olduğunu ifade eden Akboğa, “Ülkemizde 1 yılda yaklaşık 200 Milyon MWh elektrik tüketimi gerçekleşmektedir. Son 25 yılda kişi başı elektrik tüketimi yaklaşık 4 kat artmış ve yapılan projeksiyonlara göre artış eğiliminin ekonomik hedeflere bağlı olarak devam edeceği öngörülmektedir. Bu nedenle şirket olarak başlatmış olduğumuz tasarruf ediyorum proje bilinciyle enerji tasarrufu önem arz etmektedir. Ülkemizin 2023 stratejik hedefleriyle enerji verimliliği kapsamında 2023 yılına kadar enerji yoğunluğunun %20 azaltılması hedeflenmektedir. Enerjide daha az dışa bağımlı bir ekonomi ve atmosfere daha düşük oranda karbon salınımı için üretimi azaltmadan etkin ve verimli projelere yönelik çalışmalara ağırlık vermek gerekiyor” dedi.


ENERJİ VERİMLİLİĞİ İŞLETMELERİN POTANSİYELİNİ ARTIRIYOR


Enerjinin verimli kullanımı ve enerji tasarrufu uygulamalarının üretim aşamasında büyük fark yaratan sonuçlar ortaya koyduğuna dikkat çeken Akboğa, “Enerji tüketiminin büyük kısmı üretim esnasında gerçekleşmektedir. Bu nedenle sanayide enerji verimliliği ile ciddi tasarruf rakamlarına ulaşmak mümkün olabilir. Bazı önlemleri almak kaydıyla, hiç yatırımsız veya az miktarda bir yatırımla bile yaklaşık yüzde 10 oranında enerji tasarrufu sağlanabiliyor” ifadelerini kullandı.


Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi


“ENERJİ TASARRUFU ENERJİMİZİ ETKİN VE VERİMLİ KULLANMAKLA OLUR”


“Her geçen gün artan enerji ihtiyacı ile birlikte, enerji konusunda dışa bağımlı bir ülke haline gelmekteyiz” diyen Akboğa sözlerine şu şekilde devam etti: “Ülkemizde son yıllarda rüzgâr, güneş, biyogaz ve jeotermal enerji gibi yeşil enerji kaynaklarının kullanımı artsa da, enerji temini için ayırdığımız bütçe hala ülkemizin en büyük giderlerinin başında gelmektedir. Enerji konusunda dışa bağımlı bir ülke olmamız dış ticaret açığımızın da artmasına neden olmaktadır. Enerji temini için dolar bazında ödediklerimizi düşünür ve son zamanlarda dolarda yaşanan gelişmelerin ülke ekonomimize olumsuz etkilerini de göz önünde bulundurursak, enerjinin etkin ve verimli kullanılmasının ne derece önemli olduğunu bir kez daha anlamış oluruz. Tüm bu etkenleri göz önünde bulundurduğumuzda enerji tasarrufu, toplumların ve insanların geleceği ve yaşamı açısından da büyük önem arz etmektedir”


“ENERJİ TASARRUFUNU SOSYAL BİR SORUMLULUK OLARAK GÖRMEKTEYİZ”


İthal edilen enerjinin ülke ekonomisine ciddi bir yük oluşturduğunun altını çizen ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa, “Enerjiyi üretim artırıcı istihdama katkı verici alanlarda etkin ve verimli kullanmalıyız. Enerji tasarrufunu refah seviyesi yüksek ve ekonomik olarak da bağımsız bir Türkiye için sosyal sorumluluk olarak görmeliyiz. Enerji ihtiyacının hızla artığı hızlı bir şekilde tükendiği günümüzde Çamlıbel Elektrik Dağıtım Şirketi olarak enerji tasarrufunu hem bireylerin hem de kurumların maddi ve manevi sorumluluğu olarak değerlendiriyoruz. Bu nedenle en büyük enerji ihtiyaçları arasında bulunan elektrik enerjisini insanların kullanımına sunan bir kurum olarak, biz de bu sosyal sorumluluğu, farkındalık oluşturacak şekilde gelecek nesillere aktarmak için harekete geçtik” 


“GELECEK NESİLLERE ENERJİ TASARRUFU BİLİNCİNİ AŞILIYORUZ”


Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptıkları işbirliği çerçevesinde paydaşlarımızın da desteğini alarak “Ağaç yaş iken eğilir” anlayışı ile Sivas’taki ilk ve ortaokul öğrencilerimize yönelik Enerjide Tasarruf ve Yöntemleri konulu seminerler düzenlediklerini de aktaran Akboğa “.Bu seminerlerde geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza enerjinin etkin ve verimli kullanılmasını, enerji tasarrufunun önemini ve yöntemlerini anlatarak onlara tasarruf bilincini aşılamaya çalıştık. Ayrıca öğrencilerimize yönelik Sivas genelinde düzenlediğimiz Enerji Tasarrufu konulu resim yarışması ile de hem öğrencilerimizin enerji tasarrufu ile ilgili bakış açılarını ve yaratıcılıklarını görmek hem de resim yaparken gösterdikleri enerjilerini ödüllendirmek istedik” şeklinde konuştu.


Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın ve İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy ise yaptıkları konuşmalarda enerji tasarrufunun önemine dikkat çekti.


Konuşmaların ardından resim yarışmasında ilk ve ortaokul kategorisinde dereceye giren öğrencilere diz üstü bilgisayar, tablet ve bisiklet hediye edildi.


Bu haber toplam 1500 defa okundu


YAZARLAR