Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - GE’den RES'lerin Verimliliğini Artırmak İçin Beş Yazılım
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GE’den RES'lerin Verimliliğini Artırmak İçin Beş Yazılım

GE’den RES'lerin Verimliliğini Artırmak İçin Beş Yazılım
GE, yıllık enerji üretimini artırmak ve rüzgar santrali verimliliğini yükseltmek için beş yazılım uygulaması geliştirildi.
15.01.2017 / 22:08

Enerjimagazin-GE Yenilenebilir Enerji, Dijital Rüzgar Santrali ekosistemi için yeni yazılım uygulamaları grubunu piyasaya sürdü.

GE'nin servis anlaşmaları çerçevesinde sağladığı uygulamalar, şirketin yeni 2 MW ve 3 MW rüzgar türbinleri ile birlikte sunuluyor. Uygulamalar, yıllık enerji üretimini geliştirmek ve rüzgar santrali kârlılığını artırmak üzere geliştirildi. Programlar, GE'nin tüm Endüstriyel İnternet uygulamalarının temeli olan Predix yazılım platformunda çalışıyor ve operasyonel teknoloji için uzmanlaşmış siber güvenlik koruması içeriyor.

GE'nin Onshore Rüzgar İş Alanı Başkanı ve CEO'su olan Anne McEntee yeni yazılımlarla ilgili şu açıklamalarda bulundu: "Dijital Rüzgar Santrali, endüstrimizin geleceğini değiştiriyor. Rüzgar çiftliğinin yaşam döngüsü boyunca daha fazla üretim, daha iyi kullanım ve nihai aşamada daha yüksek kâr sağlamak üzere yeni yazılım uygulamaları geliştirmek için müşterilerimizle birlikte aktif bir şekilde çalışıyoruz."

Böyle bir işbirliği, GE'nin yeni Energy Forecasting (Enerji Tahmini) uygulamasının geliştirilmesi ile sonuçlandı. Rüzgar çiftliği kârlılığını artırmak için stratejik bir karar çerçevesinde Exelon Power ile kurulan işbirliği ile geliştirilen uygulama, daha doğru bir finansal modelleme çıkarmak ve ertesi güne ait şebeke arz ve talep dalgalanmalarını daha iyi tahmin etmek üzere hava tahmini verilerini kullanıyor. Gün içinde PPA veya satıcı enerji piyasalarındaki sevk görevlileri ve tüccarların kârlılığını geliştirmek üzere üretim artışlarını belirlemek için gerçek zamanlı tahminler sunuyor.

Enerji Tahmini, ABD'de bulunan dört yeni rüzgar projesinin testi için yakın zamanda uygulamaya sokuldu. Exelon, yazılımın tesis başına yüzde 1 ila 3 oranında ek gelir sağlamasını bekliyor.

GE, iş optimizasyonuna ek olarak rüzgar çiftliği operasyonlarını düzenlemeye yardım edecek iki yeni uygulama daha sunuyor. Günlük Dijital Plan, saha hizmet ekipleri için operasyon ve bakım verimliliğini iyileştiren bir planlama uygulaması. Uygulama, tesis genelinde günlük bakım planlarını organize etmek ve önceliklendirmek için SCADA bilgileri, tanısal ölçümler, hava durumu ve hatta konum belirleme verileri dahil olmak üzere apayrı veri setlerini bir araya getiriyor.

Operasyon odaklı ikinci uygulama ise, GE'nin popüler Wind PowerUp* Servis platformunun yeni nesil sürümü. Bu uygulama artık rüzgar çiftliğinin enerji üretimini yüzde 10'a kadar artırabiliyor. Bu yeni PowerUp Services sürümü, GE'nin performans ve güvenilirlik verilerine dayanarak küçük donanım ve yazılım düzenlemeleri yapma yetkinliklerini içeriyor. Buna ek olarak uygulama, tesisin spesifik rüzgar ortamını izlemek ve mevcut en güncel veriler ışığında uygun ayarları sabitlemek üzere tekrarlı bir ayar süreci kullanarak konsepti geliştiriyor.

McEntee, Dijital Rüzgar Çiftliği’nin sürekli geliştiğini belirterek şu açıklamaları yaptı: "Bundan birkaç yıl önce PowerUp Services uygulamasını ilk kez piyasaya sürdüğümüzde yüzde 5’e kadar daha fazla yeni enerji üretimi sağlayacak donanım ve yazılım düzenlemeleri yapmak üzere geçmişteki verileri kullanıyorduk. Bu ilk sürümden öğrendiğimiz tüm bilgileri, düzenleme döngüsünü hızlandırmak ve müşterilerimize daha fazla değer katmak için yazılım geliştirme sürecimize ekledik. Artık PowerUp Services, bundan yalnızca birkaç yıl önce sağlanan yeni enerji üretim iyileşmelerini iki katına çıkarabilme kapasitesine sahip. Dijital Rüzgar Çiftliğinin faydası ise her zaman öğreniyor olması."

GE'nin yeni rüzgar yazılımı grubunda yer alan son iki uygulama ise varlık performans yönetimine odaklanıyor. Diagnostics uygulaması, gelişmiş anormallik tespit analizi için işletme verilerini kullanıyor ve ardından bu analizi ayrıntılı bir vaka yönetim ve öneri sistemine dahil ediyor. Prognostics uygulaması ise gelecekteki işletme koşullarını ve türbin bileşenlerinin güvenilirliğini öngörmek üzere işletme, bakım ve denetim verilerini kullanıyor.

Plansız kesintilerden öngörülebilir bakıma geçiş sağlayan Diagnostics ve Prognostics uygulamaları, rüzgar çiftliği operatörlerinin bakım maliyetlerini yüzde 10'a kadar azaltmasına yardım ediyor.

Bu haber toplam 1203 defa okundu


YAZARLAR