Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Petrol Devlerine Soruşturma
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Petrol Devlerine Soruşturma

Petrol Devlerine Soruşturma
Avrupa’nın anti-tekel düzenleme kurumu, petrol devlerine fiyatlarda maniplasyon yaptıkları şüphesiyle bir soruşturma açtı.
26.05.2013 / 11:37

Avrupa’nın anti-tekel düzenleme kurumu British Petroleum, Shell ve Statoil gibi önde gelen petrol devlerine fiyatlarda maniplasyon yaptıkları şüphesiyle bir soruşturma açarak, kimi ofis ve tesislere baskın düzenledi.


Söz konusu şirketlerin 2,5 trilyon dolarlık petrol piyasasında fiyatlarda rekabeti engellemek için petrol indeks yayımcısı Platts’e yanlış veriler aktardığından şüpheleniyor.


Avrupa Komisyonu sözcüsü Antoine Colombani, zararın tüketicinin cebinden çıkacağını belirtiyor:


“Değeri biçilmiş fiyatlardaki en küçük bir çarpıtma bile ham petrolün, rafine petrol ürünlerinin fiyatında ve bio-yakıt alım-satımlarında büyük etkilere neden olur. Potansiyel olarak son tüketiciye zararı olur.”


Eğer söz konusu firmalar hakkındaki şüpheler kesinleşirse, Avrupa Birliği rekabet kanunları kapsamında cirolarının yüzde 10’u oranında para cezasına çarptırılabilir. Küresel çaptaki petrol üreticileri için bu oldukça yüklü bir miktar ceza demek.

Bu haber toplam 1401 defa okundu


YAZARLAR