Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - İstanbul'da Dev Enerji Zirvesi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İstanbul'da Dev Enerji Zirvesi

İstanbul'da Dev Enerji Zirvesi
‘Kavşakta Hazar Enerjisi’ paneli 17 Mayıs’ta Boğaziçi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.
16.05.2017 / 20:55

Enerjimagazin-Son dönemlerde attığı adımlarla enerjide bölgenin en önemli ülkelerinden Türkiye, doğalgaz arz ve talep kesişim coğrafyasının en kilit oyuncularından biri olarak çok önemli bir enerji zirvesine daha ev sahipliği yapıyor.


Enerji Ekonomisi Derneği (EDD) ile Boğaziçi Üniversitesi Enerji Politikaları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin (EPAM) düzenlediği ‘Kavşakta Hazar Enerjisi’ paneli 17 Mayıs’ta Boğaziçi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.


“Türkiye hayati öneme sahip”


EPAM ve EED Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, organizasyona ilişkin açıklamasında geçen yıl İran’a yönelik ambargonun kaldırılmasının ardından dünya genelinde ilk uluslararası konferansı Antalya’da düzenlediklerini hatırlatarak, “Ardından Bakü’de Hazar enerjisine odaklı uluslararası bir konferans düzenledik. Her iki konferansımızın da en önemli destekçilerinden olan Boğaziçi Üniversitesi 17 Mayıs’ta tarihi bir panele ev sahipliği yapacak. Dünyada enerji denince akla ilk gelen bölge bizim coğrafyamız. Ve bu coğrafyada hangi güç enerjiyle ilgili bir söylem ya da eylem geliştirecek iş dönüp dolaşıp Türkiye’de çözümleniyor. Bu nedenle bölgenin enerji denkleminde Türkiye hayati bir öneme sahip” ifadesini kullandı.


“Antalya ve Bakü’nün yansımaları İstanbul’da ele alınacak!”


Antalya ve Bakü konferanslarından gelen birikim ve sonuçların İstanbul’da masaya yatırılacağının altını çizen Prof. Dr. Kumbaroğlu, şöyle devam etti:


“Türkiye’nin merkezinde yer aldığı doğalgaz arz ve talep kesişim coğrafyasında geleceğin enerji rotalarının belirlendiği bir dönemde Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen etkinlikte Avrupa ve Asya’dan konuşmacılarımızı Avrupa ve Asya’nın kesiştiği merkez olan İstanbul’da buluşturuyoruz. Antalya ve Bakü’de dünya enerji piyasalarına yön veren isimlerin çok önemli söylemleri vardı. Oralardan edinilen bilgiler ve tecrübeler İstanbul panelinde bölgesel sorunlara enerji perspektifinden ışık tutacak ve çözüm sunacak.”


“İstanbul marka isimleri ağırlayacak”


Prof. Dr. Kumbaroğlu ayrıca, panel vesilesiyle İstanbul’un kendi alanındaki marka isimleri ağırlayacağına dikkati çekerek, “Panele Nordic Enterprise Vakfı’nın ve Petro Scotland şirketinin Genel Müdürü olan, aynı zamanda University College London'da Güvenlik ve Yılmazlık Enstitüsü bünyesindeki araştırmalarıyla ün yapan Sn. Chris Cook ile Hazar Enerji Ağı  kuruluşunun kıdemli danışmanı olarak görev yapan ve İran Petrol Bakanlığı’nın Hazar Bölgesi eski Genel Müdürü olan Sn. Mahmood Khaghani konuşmacı olarak katılacak” dedi.


Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan’ın açılış konuşmasıyla başlayacak olan panel, 17 Mayıs Çarşamba günü saat 14.30’da Mühendislik Fakültesi binasında yer alan VYKM1 salonunda gerçekleştirilecek.

Bu haber toplam 1317 defa okundu


YAZARLAR